Poczuj własne ja i powiedz, czego chcesz

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 10:20
Większość z nas żyje z zegarkiem w ręku. Z perfekcyjnym planem na najbliższe pół roku. W tym pędzie nic nie jest w stanie nas zatrzymać. Czy aby na pewno nie można żyć inaczej, zgodnie z wewnętrznym rytmem? - Świat stwarza nam mnóstwo możliwości, tylko trzeba wybrać z talerza to, na co mamy ochotę - mówi psycholog Ewa Klepacka-Gryz.
Audio
  • "Poczuj własne ja i powiedz czego chcesz" (Dobronocka/Trójka)
Ważne jest określenie, czego naprawdę chcemy - przekonuje psycholog Ewa Klepacka-Gryz
Ważne jest określenie, czego naprawdę chcemy - przekonuje psycholog Ewa Klepacka-GryzFoto: Glow Images/East News

Każdy zna swój wewnętrzny rytm, a na zewnątrz świat jest pełen powinności, reguł, zakazów i nakazów. Dlatego bardzo ważne jest określenie, czego naprawdę chcemy - przekonuje psycholog Ewa Klepacka-Gryz. - Świat stwarza nam mnóstwo możliwości, tylko trzeba wybrać z talerza to, na co mamy ochotę. (…) Można na przykład z hobby zrobić pracę. Najpierw warto wykonywać ją za darmo, a później uczynić z tego zawód - dodaje.

Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Fizjoterapeuta Jacek Sobol zwraca uwagę, że wiele osób ze względu na "odcięcie głowy od ciała, oddzielnie serca i duszy", jest na rozdrożu i nie potrafi wybrać właściwej dla siebie drogi. - Osoba, która ma problem z połączeniem głowy i ciała jest zamrożona przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji - przekonuje.

Rozmówca Grażyny Dobroń mówił o potrzebnie znalezienia i poczucia własnego "ja”. Według niego wiele osób nie potrafi uzmysłowić sobie, że są takie rzeczy, które pozwalają nam otworzyć się na zupełnie nowe rzeczy. - My się tego boimy. Strach zostawia piętno w naszym ciele. To są napięcia uzewnętrzniające się w oddychaniu, grymasie twarzy czy pracy ciała. Wiadomo, że napięta tkanka jest niedokrwiona, a jeśli jest niedokrwiona, to mamy do czynienia ze śmiercią ciała połączoną ze śmiercią duszy - podkreśla.

Zapraszam do słuchania "Dobronocki" w nocy z niedzieli na poniedziałek, między północą a godziną 2.00.

(to/mk)

Zobacz więcej na temat: psychologia zdrowie

Czytaj także

Rolfing - przywróć równowagę w swoim ciele

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 12:58
Ta metoda poprawia wygląd naszej sylwetki, podwyższa koordynację ruchową, zwiększa witalność, odpręża. Wspiera także nasz wzrost i rozwój na poziomie mentalnym i duchowym. Czym jest Rolfing?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Myśleć czy nie myśleć, czyli jak skutecznie walczyć ze stresem

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 19:00
- Im więcej wiemy, im lepiej umiemy zdefiniować przyczyny, im lepiej rozumiemy w jaki sposób mamy postępować, żeby leczyć chorobę tym mniejszy odczuwamy stres - mówi doktor Joanna Heidtman, psycholog.
rozwiń zwiń