Zazdrość - demoniczne uczucie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 17:00
Dawid Rzepecki (filozof, nauczyciel tantry): Zazdrość jest jednym z najtrudniejszych uczuć, bardzo związanym z poczuciem własnej wartości.
Audio
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne) Foto: Glow Images/ East News

Zazdrość o przeszłość często prowadzi do rozbicia związku. Dopytujemy się naszych partnerów o ich wcześniejsze związki, chcemy znać wszystkie szczegóły. – Chcielibyśmy wiedzieć, jak wypadamy na tle ich dawnych miłości i oczywiście chcielibyśmy wypaść lepiej – zauważa Dawid Rzepecki, filozof, nauczyciel tantry.
Gość Grażyny Dobroń tłumaczy, że każdy z nas ma od małego wpajaną potrzebę porównywania się do innych. – Już od dzieciństwa jesteśmy przyrównywani do naszych rówieśników. Szkoła nas uczy tego, że wszystko co robimy, podlega jakiejś ocenie – twierdzi.
Filozof radzi, by przyjrzeć się, jakie jest źródło naszej zazdrości, czy mamy rzeczywiste podstawy do tego, aby ją  czuć, czy też nasze powody są zupełnie wyimaginowane i wynikają z niskiego poczucia własnej wartości. – Kiedy okazuje się, że nasz partner naprawdę zostawił przeszłość, a my wciąż mamy jakieś projekcje mentalne, to warto popracować nad sobą – mówi. Dawid Rzepecki uważa, że jeżeli okaże się, że nasza zazdrość o przeszłość jest uzasadniona, to wówczas nasz partner powinien przejąć główną część odpowiedzialności za ratowanie związku.
Gość Trójki zaleca, by na początku związku, "kiedy mamy tę totalną, chemiczną wręcz, potrzebę posiadania drugiej osoby”, w ogóle nie poruszać tematu przeszłości. Na pewno takie rozmowy będą zbyt bolesne. Na opowieści o byłych partnerach lepiej poczekać, gdy związek trochę okrzepnie, wyjdzie z pierwszej fazy zakochania.

Na "Dobronockę" zapraszamy w nocy z niedzieli na poniedziałek od północy do godziny 2.00.

(pg)

Zobacz więcej na temat: Grażyna Dobroń

Czytaj także

Anioł kontra czarownica

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 12:29
- Są dni, kiedy kobieta wygląda fantastycznie i takie, gdy nie czuje się atrakcyjna. Również zmiany nastroju sprawiają, że z natury miłej przeradza się w konfliktową. Trzeba to zaakceptować i wiedzieć, jak sobie radzić - mówi dr Beata Sterlińska-Tulimowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiosenne rytuały

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2012 13:37
- Strój wiele wyraża. Wiosną zatem kobiety przechodzą swoistą metamorfozę i zaczynają wyglądać niczym motyle - mówi psycholog Joanna Heidtman.
rozwiń zwiń