Dorosłe Dzieci Alkoholików z piętnem na całe życie?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 16:21
Wzrastając w rodzinie dysfunkcyjnej dzieci nabierają cech, które w przyszłości mogą się okazać dla nich samych bardzo niszczące. Jak sobie z tym radzić opowiadali w "Dobronocce” terapeuci ze stowarzyszenia "Od-Do”.
Audio
  • Terapeuci ze stowarzyszenia "Od-Do” radzą, jak pomagać dzieciom alkoholików (Dobronocka/ Trójka)
Dorosłe Dzieci Alkoholików z piętnem na całe życie?
Foto: Glow Images/East News

Większość z nas miało lub ma w rodzinie osobę pijącą. Jeśli jest to ojciec albo mama - inaczej jednak człowiek się rozwija, inaczej widzi siebie i relacje z innymi. Trudniej też poradzić sobie z wyzwaniami dorosłego, samodzielnego życia, wykorzystać nadarzające się okazje czy szanse.

Problem jest poważny, bo według szacunków 4 mln ludzi w Polsce to dorosłe dzieci alkoholików. Często wydaje im się, że wystarczy zmienić otoczenie, żeby zostawić kłopoty za sobą.  – Niestety tak się nie dzieje. I nagle, próbując osadzić się gdzie indziej w dorosłym życiu, doświadczają kryzysu i zauważają, że coś z nimi jest nie tak, że rówieśnicy funkcjonują jakoś lepiej. A prawda  jest taka, że wzrastają w dysfunkcyjnej rodzinie nabieramy cech, które wykształcają się jako system obronny wobec tych problemów. I to rzutuje na życie, nawet jeśli nie mieszkamy już w dysfunkcyjnym domu – tłumaczył w Trójce terapeuta Cezary Biernacki.

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Natomiast Anna Maria Seweryńska podkreślała, że takie dostosowanie się do środowiska jest naturalne. – Natomiast to, co jest charakterystyczne w rodzinie dysfunkcyjnej to fakt, że dostosowanie następuje do czynników, które są niszczące – powiedziała terapeutka.  

Jak sobie radzić ze wstydem za rodziców, gdzie szukać pomocy po nieszczęśliwym dzieciństwie, co można zrobić, kiedy przeszłość nie daje o sobie zapomnieć? Zapraszam do wysłuchania rozmowy z Anną Marią Seweryńską i Cezarym Biernackim, terapeutami ze Stowarzyszenia "Od-Do". 

Audycji "Dobronocka" można słuchać w nocy z niedzieli na poniedziałek między północą a 2. Zapraszamy.

Czytaj także

Najważniejsza jest zgoda na siebie

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2010 23:43
O celach terapii DDA – Dorosłych Dzieci Alkoholików – w "Zostaw wiadomość" mówili eksperci: Anna Maria Seweryńska i Cezary Biernacki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wciąż trzeźwiejemy z PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 19:19
W latach 70. i 80. należeliśmy do krajów socjalistycznych, w których spożycie alkoholu było największe. Do dziś odczuwamy smutne skutki tego "dziedzictwa". Alkoholizm wciąż "wciska się" w wiele rodzin powodując spustoszenia.
rozwiń zwiń