Czy zioło i ziele to to samo?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 18:07
Jedna ze słuchaczek usłyszała w pewnej reklamie słowo "zioło". - Zgroza. Mam nadzieję, że jest to niepoprawna forma - pisze w e-mailu do Katarzyny Kłosińskiej.
Audio
  • Czy zioło i ziele to to samo? (Co w mowie piszczy?/Trójka)
Ziele czy zioło? Jak tłumaczy Katarzyna Kłosińska, obie formy są poprawne, choć dawnej pierwsza z nich oznaczała zbiorowość, a druga pojedynczą roślinę
Ziele czy zioło? Jak tłumaczy Katarzyna Kłosińska, obie formy są poprawne, choć dawnej pierwsza z nich oznaczała zbiorowość, a druga pojedynczą roślinęFoto: Pixabay/domena publiczna

Językoznawca rozwiewa jednak te nadzieje. - Mówimy i zioło, i ziele. Kiedyś mieliśmy dwa zupełnie inne wyrazy, które znaczyły trochę coś innego. Ziele powstało z rzeczownika, który identycznie brzmiał, a który miał znaczenie zbiorowe. Tak jak zboże oznacza do dziś zbiorowość roślin, tak samo oznaczało je kiedyś ziele. Zioło zawsze natomiast oznaczało pojedynczą roślinę - tłumaczy Katarzyna Kłosińska.

W audycji odpowiada ona również m.in. na pytanie, czy poprawna jest nazwa ugrupowania Zieloni.

Więcej ciekawostek i porad językowych na kanale moje.polskieradio.pl - "Zabawy z językiem".

Książka dr hab. Katarzyny Kłosińskiej pt. "Co w mowie piszczy?" dostępna jest w internetowym sklepie Polskiego Radia >>>

***

Tytuł audycji: Co w mowie piszczy?
Prowadzą: językoznawca Katarzyna Kłosińska i Kuba Strzyczkowski
Data emisji: 19.02.2016
Godzina emisji: 17.20

pg

Czytaj także

Czy rzeczywiście coś może się "zadziać"?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 18:34
Tradycyjnie słowo "zadziać" oznaczało zgubić. Obecnie to tyle, co "zacząć się dziać". Czy jednak ta coraz popularniejsza forma jest poprawna?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gofr czy gofer? Swetr czy sweter?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2016 18:22
W kolejnym odcinku audycji prof. Katarzyna Kłosińska odpowiada na pytania słuchaczy o gofry, swetry i poprawność językową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światła przeciwmgielne czy przeciwmgłowe?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2016 20:30
Która nazwa jest poprawna? M.in. tę wątpliwość językową słuchaczy Trójki wyjaśnia językoznawca dr hab. Katarzyna Kłosińska.
rozwiń zwiń