Kiedy "staruszka" staje się "seniorką"?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2017 11:20
– Nasza sluchaczka zauważyła, że gdy w mediach mowa o np. wypadkach samochodowych, używa się fomy "staruszka". Trochę ją to razi, bo uważa, że wiek to coś takiego, czego nie należy podkreślać – mówi Katarzyna Kłosińska.
Audio
  • Kiedy "staruszka" staje się "seniorką"? (Co w mowie piszczy?/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/SpeedKingz

– Można powiedzieć o kimś, jako o "staruszce", kiedy wiek jest istotny. Natomiast w takich sytuacjach, jakie przywołano w pytaniu, raczej nie jest wymagane, by o tym wspominać – zauważa językoznawczyni. Jest jednak sposób na zastąpienie tego kontrowersyjnego zwrotu. – Słowo "senior" bardziej tu pasuje. Oznacza ono tyle, co "osoba starsza", ale jest znacznie bardziej eleganckie – podsumowuje prowadząca.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której Katarzyna Kłosińska opowiedziała również, skąd wzięła się nazwa "Karkonosze" oraz kontynuowany był temat słów "ciekać" i "ciec".

***

Książka prof. Katarzyny Kłosińskiej pt. "Co w mowie piszczy?" dostępna jest w internetowym sklepie Polskiego Radia >>>

***

Tytuł audycji: Co w mowie piszczy?
Prowadzi: Katarzyna Kłosińska
Data emisji: 13.10.2017
Godzina emisji: 17.23

ml/ab

Czytaj także

W Erywaniu czy w Erewaniu?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 18:00
– Ludzie mówią różnie. Można usłyszeć formy: Erewań, Erywan, Erywań i Jerewań. Tych nazw jest dużo, ale poprawne są tylko dwie – mówi na antenie Trójki prof. Katarzyna Kłosińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciekawy, czyli ten, który szybko biega?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 22:00
– Ważne jest, że kiedyś słowo "ciec" miało zupełnie inne znaczenie niż teraz. Kiedyś "ciec" i "ciekać" znaczyło tyle co "biec" – wyjaśnia prof. Katarzyna Kłosińska. 
rozwiń zwiń