„Iść pieszo”, „fakt autentyczny”, „mimika twarzy”, „powtarzać raz jeszcze” i inne

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2010 11:44
Dlaczego „fakt autentyczny” jest błędny? Czy tak samo jak „akwen wodny” należy oceniać „chodzenie pieszo” i „młodą dziewczynę”?
Audio

Odcinek o wyrażeniach i zwrotach typu „masło maślane”, czyli pleonazmach.

Czytaj także

„Fiński”, „finlandzki”

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2010 10:10
Czym się różni „fiński” od „finlandzkiego”? Odcinek o przymiotnikach, które odnoszą się albo do nazw narodowości albo do nazw państw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wzbronić" czy "zabronić"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2010 10:10
Odcinek o czasownikach „wzbronić” i „zabronić”. „Palenie wzbronione” czy „Palenie zabronione”? Dlaczego czytamy komunikaty „Palenie wzbronione”, „Wstęp wzbroniony”, choć „wzbronić” to nie to samo co „zabronić”?
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Wiosna”, „lato”, „jesień”, „zima”

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2010 10:10
Robimy coś „na wiosnę” albo „wiosną”; „w lecie” albo „latem”; „na jesieni” albo „jesienią” (ewentualnie „w jesieni”); „w zimie” albo „zimą”. Odcinek o wyrażeniach z nazwami pór roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Niemce” – „jadę do Niemiec” czy „jadę do Niemców”

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2010 13:10
Jak się odmienia nazwa miejscowości „Niemce”? Czym się ona różni od nazwy kraju leżącego na zachód od Polski?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adaptować czy adoptować?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2010 11:37
Czym się różni „adaptowanie” i „adoptowanie”? Odcinek o dwóch często mylonych słowach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Rzucić coś”, „rzucić czymś”

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2010 10:54
„Rzucamy kamień” czy „rzucamy kamieniem”? Odcinek o niuansach znaczeniowych czasownika „rzucić”, ujawniających się w sposobie łączenia go z rzeczownikiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„W województwie zachodniopomorskim” – „w Zachodniopomorskiem”

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2010 15:28
Czym różnią się wyrażenia typu „w zachodniopomorskim”, „w mazowieckim” od wyrażeń typu „w Zachodniopomorskiem”, „w Mazowieckiem”?
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Lewy”, „lewo”

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2010 11:28
Czy o kimś, kto pochodzi „z nieprawego łoża”, możemy powiedzieć, że pochodzi „z lewego łoża”? Kim była „żona z lewej ręki”? Odcinek o słowach „lewy”, „lewo”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ale dziś gorąc!

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2010 08:00
Co może drażnić w zdaniach "Ale dziś gorąc!", "Jutro będą wysokie temperatury", "W wakacje były ładne pogody"? Odcinek o słowach meteorologicznych.
rozwiń zwiń