Ewolucja znaczeniowa słowa "kazać"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 17:30
– W naszym języku czasowniki związanie z tym słowem bardzo wyspecjalizowały się w swoich znaczeniach i odnoszą się do mówienia o powinnościach – mówi na antenie Trójki prof. Katarzyna Kłosińska.
Audio
  • Jak słowo "kazać" zmieniało znaczenie (Co w mowie piszczy?/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/VK Studio

Co na początku oznaczało słowo "kazać"? Jak zmieniało się na przestrzeni wieków? Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji, w której językoznawczyni mówi także o tym, jak prawidłowo odmieniać nazwy takich miejscowości, jak Boguszów-Gorce czy Bielsko-Biała.

***

Tytuł audycji: Co w mowie piszczy?
Prowadzi: prof. Katarzyna Kłosińska
Data emisji:
 24.01.2020
Godzina emisji: 17.21

mk

Czytaj także

Skąd pochodzi słowo "padalec"?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 17:40
– Warto też podkreślić, że "padalcem" nazywamy też człowieka. Jest to ktoś perfidny, nieprzyjemny – mówi prof. Katarzyna Kłosińska, która opowiedziała o etymologii tego słowa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy nazwa "Niderlandy" jest prawidłowa?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 17:40
– Sprawa jest zagadkowa. Tydzień temu media obiegła wiadomość, że władze Niderlandów wydały oświadczenie, by właśnie tej nazwy używać w kontekście ich państwa, a wszystko to w związku ze złymi konotacjami nazwy Holandia – mówi prof. Katarzyna Kłosińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd pochodzi słowo "poduszka"?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 17:33
– "Poduszka" nie pochodzi od sformułowania "pod uszkiem". To jest tak zwana etymologia ludowa – rozwiewała wątpliwości na antenie Trójki prof. Katarzyna Kłosińska.
rozwiń zwiń