Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Kiedyś w Polsce posługiwano się 40 językami

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 18:33
– Szacuje się, że w Rzeczpospolitej Obojga Narodów wśród języków, którymi się posługiwano, znajdowały się tatarski, karaimski, także języki ruskie, dialekty łotewskie. W czasie I RP język polski był w zdecydowanej mniejszości – mówi prof. Katarzyna Kłosińska. 
Audio
  • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jakimi językami przez wieki mówiono w naszym, kraju? (Co w mowie piszczy?/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Liderina

Po okresie zaborów i odzyskaniu niepodległości język polski był językiem ojczystym dla niecałych 70 procent społeczeństwa. – 30 procent obywateli Polski mówiło w domach innymi językami – przypomina językoznawczyni. 

Profesor Katarzyna Kłosińska opowiadała w audycji o wydarzeniach, które przyczyniły się do ustanowienia Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypada właśnie 21 lutego. Mówiąc, o wadze języka polskiego, w niektórych instytucjach unijnych, zwróciła uwagę, że w części z nich pełni on rolę tzw. języka wahadłowego? Czy jednak Polacy dbają o swój język ojczysty?

***

Tytuł audycji: Co w mowie piszczy?
Prowadzi: prof. Katarzyna Kłosińska
Data emisji:
 21.02.2020
Godzina emisji: 17.24

gs

Czytaj także

Czy słowo "retwittować" jest nadużyciem?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 17:30
– Zastanawiałam się nad tym słowem. Przedrostek "re-" występuje w polszczyźnie i ma się dobrze. Jak się jednak okazuje, "retwittować" nie oznacza, jak mogłoby się wydawać, powtórnego twittowania – zwraca uwagę prof. Katarzyna Kłosińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oprawca, czyli kto?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 17:30
Jedna ze słuchaczek Trójki zastanawia się, jaki związek ma słowo "oprawca" z czynnością, którą wykonuje introligator. Wątpliwości rozwiewa prof. Katarzyna Kłosińska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak prawidłowo zapisywać nazwę święta zakochanych?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 17:30
– Niniejszym przypominam, że podobnie jak mikołajki, czy andrzejki, walentynki również zapisujemy małą literą – informuje prof. Katarzyna Kłosińska.
rozwiń zwiń