„Forowicz”

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 16:06
Skoro w wyrazach „liceum”, „gimnazjum”, „muzeum” itp. cząstka „um” nie bierze udziału w tworzeniu nowych słów („licealista”, „gimnazjalista”, „muzealnik” itp.), to nazwy pochodne od wyrazu „forum” też tego „um” nie zawierają.
Audio

Jedyną więc poprawną nazwą uczestnika forum dyskusyjnego jest FOROWICZ, a często spotykany wyraz „forumowicz” jest błędny. Przymiotnikiem od „forum” jest „forowy” (a nie: „forumowy”).

 

Audycji "Co w mowie piszczy?" można słuchać na antenie Trójki codziennie od poniedziałku do piątku o godzinie 10.10. Zapraszamy.

(asz)

Czytaj także

Wędrowanie końcówek czasowników

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2010 10:10
„Kiedy dostaliście owoce?” czy „Kiedyście dostali owoce?”, „Czy same pisałyście ten list?” czy „Czyście same pisały ten list?”, „Dawno się nie widziałyście” czy „Dawnoście się nie widziały”, „Nie jestem pielęgniarką, żeby robić zastrzyki” czy „Nie pielęgniarkam, żeby robić zastrzyki”, „Choć to widziałem, nie mogę uwierzyć” czy „Choć-em to widział, nie mogę uwierzyć”?
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Konopi” (z „i”), ale „Indii” (z „ii”)

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2010 14:10
Dlaczego piszemy „Nie ma konopi” (z „i”), ale: „Wróciłem z Indii” (z „ii”)? Odcinek o przyczynach różnic w pisowni zakończeń niektórych rzeczowników w dopełniaczu, celowniku i miejscowniku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Jeździć” – „jeźdź!”

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 10:39
Choć większość z nas mówi „Nie jeździj tym rowerem”, to jedyną poprawną formą trybu rozkazującego jest „jeźdź”.
rozwiń zwiń