Myśleć czy nie myśleć, czyli jak skutecznie walczyć ze stresem

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 19:00
- Im więcej wiemy, im lepiej umiemy zdefiniować przyczyny, im lepiej rozumiemy w jaki sposób mamy postępować, żeby leczyć chorobę tym mniejszy odczuwamy stres - mówi doktor Joanna Heidtman, psycholog.
Audio
  • Myśleć czy nie myśleć, czyli jak skutecznie walczyć ze stresem (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
- Czasem jak mówi Haruki Murakami jak masz głupio myśleć człowieku, to lepiej sobie odpocznij - radzi Grażyna Dobroń
- Czasem jak mówi Haruki Murakami jak masz głupio myśleć człowieku, to lepiej sobie odpocznij - radzi Grażyna DobrońFoto: Glow Images/East News

Jak podkreśla gość "Instrukcji obsługi człowieka" w przypadku osób chorych tak ważna jest rozmowa z lekarzem. Niestety medycy wielokrotnie nie mają na nią czasu. - Być może nie są w pełni świadomi, że jeśli pacjent więcej wie więcej, to jest w stanie uruchomić dodatkowe siły, które będą wspierały jego leczenie - mówi doktor Joanna Heidtman.

Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Badania pokazują, że niektórzy chcą uniknąć stresu… unikają wiedzy. - Myślą "nie zrobię badań profilaktycznych, bo jeszcze dowiem się czegoś niedobrego". To ogranicza stres, ale takie podejście jest groźne. Warto zastanowić się czy nasz sposób myślenie jest racjonalny i kieruje nas w stronę działania czy w stronę wypierania, nie podejmowania działania - radzi gość Grażyny Dobroń.

Psycholog zwraca uwagę, że trening mentalny polega na rozwijaniu i trenowaniu tej części mózgu, która jest umysłem i pozwala nam wtórnie opanowywać impulsywne reakcje. - Im częściej udaje nam się zobaczyć, że jesteśmy w stanie poprzez swoje myślenie, oddziaływać na nasze ciało, tym lepiej nam to idzie. To jest sprzężenie zwrotne - dodaje doktor Joanna Heidtman.

Na "Instrukcję obsługi człowieka" zapraszamy od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15.

(gs/mp)

Czytaj także

Kobieta perfekcyjna jest nieatrakcyjna!

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 13:00
Perfekcyjna w domu, w pracy, w łóżku. Kobiety same podkopują sobie własną pozycję. - Bycie perfekcyjnym wydaje się bardzo niepokojącym trendem - uważa Joanna Heidtman, psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruch to zdrowie. Nawet po srogiej zimie?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 06:18
Nasz organizm po zimie jest słaby i warto o tym pamiętać w czasie pierwszych słonecznych dni. W czasie chłodnych miesięcy inaczej jemy i przyzwyczajamy się do innych warunków, co wpływa na nasz stan zdrowia i kondycję fizyczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obudź w sobie własne ikigai!

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 09:38
Starsi Okinawczycy bez zastanowienia potrafią podać powód, dla którego budzą się rano z chęcią do życia. To daje im poczucie, że są potrzebni, nawet w wieku stu lat, a także narzuca dyscyplinę. Nazywają to ikigai.
rozwiń zwiń