Jod - pierwiastek mądrości

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 23:45
Kiedy w naszym organizmie brakuje jodu, mamy problemy z pamięcią i koncentracją oraz mięśniami. Istnieje też związek między niedoborami jodu a chorobami tarczycy oraz pojawianiem się cyst.
Audio
  • Jod - pierwiastek mądrości (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
Jod można wdychać spacerując nad morzem
Jod można wdychać spacerując nad morzemFoto: Sean O'Flaherty/Wikimedia Commons/CC

Problemy z tarczycą pojawiają się wtedy, gdy brakuje nam dwóch ważnych pierwiastków - jodu i selenu. - Terapia naturalna polega na ich uzupełnieniu. Poza tym należy wyleczyć nadnercza. Jeżeli nadnercza nie będą właściwie funkcjonować, leczenie tarczycy nie ma sensu - przekonuje Jerzy Zięba, autor książki dla lekarzy i pacjentów.

Jak mówi Grażyna Dobroń, około ośmiu milionów osób jest dziś zagrożonych chorobami tarczycy. Pierwsze objawy tych chorób to apatia, zmęczenie, bóle głowy, obolałe ciało. Potem pojawiają się problemy z przemianą materii i oddychaniem.

W społeczeństwie i wśród lekarzy funkcjonuje mit dotyczący tego, że suplementacja jodem jest szkodliwa. - Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy przeprowadzali jedynie badania na szczurach. Potem nie było już żadnych badań na ludziach - dodaje rozmówca Grażyny Dobroń.

Jak więc stosować jod? W jakiej postaci jest bezpieczny? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji Grażyny Dobroń.

Na "Instrukcję obsługi człowieka" zapraszamy w poniedziałki i wtorki o godz. 11.15.

(fbi/mk)

Czytaj także

Czy można żyć na pozytywnym haju bez chemii?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 20:00
Pracujemy najdłużej w Europie, dlatego wciąż szukamy sposobów na regenerację. Liczy się to, co jest skuteczne i co szybko zadziała. Na początek dnia duża kawa, pigułka żeby się rozruszać, później coś na migrenę i żeby nie bolało. - Wszyscy jesteśmy na swój sposób narkomanami - ostrzega psychoterapeuta Robert Rutkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezastąpiona witamina K2

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 20:00
Witamina K2 gwarantuje zdrowe kości, chroni przed zwapnieniami i osteoporozą. Co zrobić, gdy nam jej brakuje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masz wysoki poziom cholesterolu? Nie obniżaj go!

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 23:30
- Nie ma jednoznacznych dowodów, że miażdżyca czy zawał występują częściej u osób otyłych, z podwyższonym poziomem cholesterolu, niż u szczupłych - mówi Grażyna Dobroń w "Instrukcji obsługi człowieka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witamina D - antybiotyk ze słońca

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 23:00
Choć wciąż jest ciepło, wiele osób skarży się na spadek odporności. A wystarczy odpowiednia dawka witaminy D, by organizm wytworzył naturalny antybiotyk i sam poradził sobie z przeziębieniem.
rozwiń zwiń