X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przez jedzenie do zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 14:20
Człowiek jest taki, jak je, pije i wie. To moja maksyma - mówi dr Danuta Myłek, dermatolog i alergolog, która wydała właśnie książkę zatytułowaną "Od lekarza do kucharza".
Audio
  • Przez jedzenie do zdrowia (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
Dbajmy o zdrowe żywienie
Dbajmy o zdrowe żywienieFoto: Glow Images/East News

- Jest mnóstwo różnych immunologicznych stanów zapalnych wynikających z błędów żywieniowych, które nie są żadną alergią. To jest niedostosowanie jedzenia do danego człowieka - mówi gość Grażyny Dobroń i zaznacza, by ostrożnie postępować z lekami, szczególnie antybiotykami. - Trzeba wiedzieć, czy mam do czynienia z infekcją bakteryjną. Antybiotyk to toksyna grzybicza, która niszczy grasicę, narząd, bez którego nie ma zdrowia - dodaje dr Danuta Myłek i podkreśla, by ciągle zdobywać wiedzę nt. zdrowego żywienia.

Jakich produktów unikać? Dlaczego warto urozmaicić dietę i eksperymentować w kuchni? Z jakich krajów pochodzą przepisy zawarte w książce? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka

Prowadziła: Grażyna Dobroń

Gość: Danuta Myłek

Data emisji: 18.11.2014
Godzina emisji: 11.15

(mk,iwo)

Czytaj także

Wybierz się w wewnętrzną podróż i poznaj siebie!

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 14:01
Żyjemy szybko, niezdrowo i w stresie. Za dużo chcemy zdobyć i za mało patrzymy wgłąb siebie. A przecież warto czasem zatrzymać się na chwilę, by zadać sobie pytanie: dokąd biegnę i czy jestem w tym biegu szczęśliwy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy myślenie męczy i pobudza stres?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 15:40
- Prawdziwa kreatywność nie rodzi się z intensywnego myślenia, a z ciszy i spokoju - mówi Beata Dyraga, praktyk świadomej obecności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrowo i świeżo. Szaciłłów wariacje kuchenne

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 12:40
"Swojsko" to tytuł nowej książki małżeństwa Karoliny i Macieja Szaciłłów, którzy przejechali 2500 kilometrów, by na nowo odkryć bogactwo polskiej kuchni.
rozwiń zwiń