Jedzenie, które ratuje życie

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 15:00
- Wciaż jemy, a w naszej diecie brakuje błonnika, za mało jest wapnia, witamin i substancji niszczących wolne rodniki, a to zwiększa ryzyko raka - mówi Grażyna Dobroń.
Audio
  • Jak jeść by zminimalizować ryzyko raka (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Olena Yakobchuk

Wedle danych WHO, 30 proc. nowotworów złośliwych ma związek ze złą dietą. - Idziemy trochę na skróty, wybieramy gotowe posiłki, które dostarczają w szybkim czasie dużo kalorii. Niestety, często nie są one zdrowe - podkreśla dietetyk Iwona Sajór. Oczywiście, należy wzbogacić dietę o owoce i warzywa, ale i tu powinno się zachować umiar.

Dieta powinna być zbilansowana. Narzucanie sobie sztucznych ograniczeń też może być szkodliwe dla organizmu. - Powinniśmy stawiać na pokarmy naturalne, ale bez odmawiania sobie na siłę np. mięsa lub czegoś słodkiego - wyjaśnia gość audycji.

Jak jeść, by zminimalizować ryzyko zachorowania? Dlaczego 3 filiżanki kawy dziennie są zbawienne dla naszego organizmu? Odpowiedzi na te pytania odnaleźć można w nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka
Prowadzi: Grażyna Dobroń
Gość: Iwona Sajór (dietetyk, Instytut Żywności i Żywienia)
Data emisji: 18.07.2017
Godzina emisji: 11.15

ml/mk

Czytaj także

Złe nawyki żywieniowe "zaprocentują" w przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 23:23
My, Polacy, wierzymy w swojej przyzwyczajenia. To, co lubimy, co nam smakuje, musi być dla nas zdrowe. Wierzymy też w tradycyjną kuchnię polską - tak wynika z raportu przygotowanego przez Komitet Nauki o Żywieniu i Instytut Żywności i Żywienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warzywa strączkowe. Jedz i żyj dłużej!

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 15:50
- Warzywa strączkowe doskonale komponują się z różnymi rodzajami mięs. Można je też świetnie wykorzystać do deserów - przekonuje Maria Banach, autorka książki "Strączki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy jest powód, by obawiać się GMO?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 16:00
Rozpoczęły się konsultacje społeczne związane z projektem ustawy dotyczącej znakowania żywności wolnej od organizmów genetycznie modyfikowanych. Jest to m.in. efekt kampanii prowadzonej przez Instytut Spraw Obywatelskich "Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!". 
rozwiń zwiń