Z nowotworem można sobie poradzić!

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 15:00
– Coraz więcej mówimy o genetyce. Coraz więcej wiemy o tym, że styl życia ma znaczenie, że są nowotwory warunkowane dziedzicznie, ale najistotniejsze są czynniki środowiskowe – podkreśla dr Dorota Kiprian.
Audio
  • Z nowotworem można sobie poradzić! (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Rido/shutterstock.com

Zanieczyszczenia, używki czy tryb życia to czynniki, które mogą mieć wpływ na mutację genów, która może prowadzić do rozwoju guza. Oczywiście, nie na wszystkie z nich możemy mieć wpływ. Niemniej warto obserwować, co się z nami dzieje i w razie potrzeby skonsultować nasz stan ze specjalistą. – Jesteśmy w stanie wyleczyć te nowotwory, jeśli sa one rozpoznane wcześnie – mówi dr Kiprian. 

Jakie mogą być, pozornie błahe, przyczyny rozwoju nowotworów? Na jakie znaki należy zwracać uwagę? Tego dowiedzieć się można z załączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka
Prowadzi: Grażyna Dobroń
Gość: dr Dorota Kiprian (onkolog)
Data emisji: 18.09.2017
Godzina emisji: 11.15

ml/mk

Czytaj także

Jak bronić się przed czerniakiem, nie rezygnując ze słońca?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 12:14
W Polsce liczba zachorowań na czerniaka rośnie o 10 proc. w skali roku i podwaja się co dekadę. Jak chronić się przed tym nowotworem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duży brzuch to nie tylko problem estetyczny

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 16:00
– Tkanka tłuszczowa zlokalizowana w okolicy brzucha zwiększa poziom cholesterolu, powoduje zaburzenia lipidowe w organizmie, wpływa na wzrost ciśnienia, może powodować insulinoporność i doprowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2, również do chorób nowotworowych – wylicza Agnieszka Surwiłło, dietetyk z Centrum Onkologii w Warszawie. 
rozwiń zwiń