Co to znaczy "zapuszczać korzenie"?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 14:49
– My nie jesteśmy związani z miejscem. Naturą człowieka jest chodzenie. "Zapuszczam korzenie" na teraz. Nie wiem gdzie będę żył za lat pięć – tłumaczy Emil Mendyk, który brał udział w Camino de Santiago. 
Audio
  • Camino de Santiago, czyli pielgrzymka o długości 3333 kilometrów (Instrukcja Obsługi Człowieka/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/gregorioa

shutterstock_4169634221200.jpg
"Nie można wciąż oglądać się za siebie"

Camino de Santiago, czyli pielgrzymka do miejsca znajdującego się w północno-zachodniej części Hiszpanii, a dokładniej do Santiago de Compostela. To właśnie tam znajduje się miejsce spoczynku jednego z apostołów Jezusa, a dokładniej Św. Jakuba. 

– Już w tej chwili można wybrać sobie dowolny z kilkunastu istniejących odcinków i wyruszyć na pięlgrzymkę, która wynosi 3333 km do Santiago – podkreśla Emil Mendyk. 

Taka wyprawa jest ogromnym wyzwaniem, ale również doskonałym pomysłem na zbieranie bezcennych doświadczeń. Co takiego czuł Emil, gdy po raz pierwszy udał się w tak wymagającą i długą wędrówkę? 

– To, co mnie najbardziej zafascynowało w czasie mojego pierwszego wędrowania, to było stopniowe odkrywanie rzeczy drobnych: kamyczek, kwiatek, pajęczyna w porannej rosie. Przez te małe rzeczy, przez smak chleba odkrywa się cud życia i wartość każdej chwili – tłumaczy.

Dlaczego warto wybrać się na pielgrzymkę do Santiago de Compostela? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka
Prowadzi: Grażyna Dobroń
Gość: Emil Mendyk (filozof, tłumacz, przewodnik)
Data emisji: 15.02.2018
Godzina emisji: 11.15

kw 

Czytaj także

Czy nasze ciało potrafi mówić?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 16:16
– Najpierw na pacjenta patrzę, obserwuję jego sylwetkę. Da się wyczuć, z jakim nastawieniem przychodzi na terapię – mówi Rafał Dubaniewicz, fizjoterapeuta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego warto poprawić pracę mózgu?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 13:13
– Mózg to sto miliardów komórek nerwowych. To najbardziej skomplikowany organ we wszechświecie – tłumaczy Grażyna Dobroń. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośliny Karkonoszy i ich zbawienne właściwości

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 15:00
Pierwsi mieszkańcy Karkonoszy nazywali je "Górami Ogromnymi". Tereny te pełne są naturalnych bogactw – minerałów czy ziół, których niezwykłą moc odkryto już przed wiekami.
rozwiń zwiń