Zostać specjalistą od samego siebie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 11:40
– Czuję, że mamy dość i to nie tylko koronawirusa. Sytuacja wyborcza rozpala emocje, a i świat przeżywa bardzo trudne chwile. W tym wszystkim przyszedł to nas dobry, czerwcowy weekend – mówi Grażyna Dobroń.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Stock-Asso

– W tłumie, w korkach wyruszyliśmy w przestrzeń, by poczuć smak wolności i może po to, by odreagować? Nawet u mnie w górskiej wiosce około godziny 23.00 na ulicy było kilku turystów. Kiedy zbliża się taki weekend, miejscowi ludzie nie jeżdżą do miasta po zakupy. Ja też. Za to cały tydzień mam dla siebie. Idę tam, gdzie chcę.

Posłuchaj
04:49 2020_06_15 11_30_45_PR3_Instrukcja_Obslugi_Czlowieka.mp3 Refleksja po długim czerwcowym weekendzie (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)

 

Autorka audycji chwile samotności wykorzystuje na spotkanie z przyrodą. Przywołuje badania, według których mieszkanie w otoczeniu zieleni daje szczęście, które kariera czy nowy samochód dają tylko na ulotną chwilę. 

Jak mówi, zielone trzyma ją przy życiu i w zadowoleniu, a także sprzyja zostaniu "specjalistą od samego siebie". – Nie uważajmy się za ekspertów w każdej dziedzinie. Jedyne, co warto, to zostać specjalistą od siebie – od własnego życia, talentu, emocji ograniczeń – doradza Grażyna Dobroń. 

optymizm szczęście pozytywne myślenie 1200.jpg
"Będzie dobrze" – czym tak naprawdę jest optymizm?

– My mamy możliwości, my decydujemy, co wybrać. Możemy żyć i działać w bańce dobrych zdarzeń, gdzie na ból, lęk, niecierpliwość i wściekłość nie ma miejsca, ale to jest iluzja. Można nie odcinać się od nieprzyjemnych zdarzeń. Emocje są różne. Można poznać wszystkie doznania i nauczyć się na nie reagować. To jest najważniejsze – podsumowuje.

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka
Prowadzi: Grażyna Dobroń 
Data emisji: 15.06.2020
Godzina emisji: 11.30

kr

Czytaj także

Maj nas uczy pogody (ducha)

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 11:40
– Wygląda na to, że od kiedy utknęliśmy w domu, przestaliśmy sobie radzić. Dlatego wszyscy potrzebujemy otuchy, pomocy , trochę normalności, by lęk przed przyszłością nie zdominował nas. Nasz człowieczy mechanizm po prostu się rozregulował, ale jest maj, który już zalewa nas soczystą zielenią – mówi Grażyna Dobroń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stresy, niepokoje, napięcia. Jak odnaleźć spokój w codzienności?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 17:31
Dla nas i naszych bliskich konieczne jest zerwanie ze schematem praca - dom - odpoczynek przed ekranem. Istotne jest także ograniczenie ilości stresu w naszym życiu. – Sami sobie stawiamy płoty ze wszystkich swoich wyobrażeń: nie da się, nie mogę, muszę, nie powinienem; a potem wygląda się zza tego płotu i zazdrości tym, którzy żyją na wolności. Tylko miłość sprawia, że świat staje się znośny, a nawet piękny – przekonuje Grażyna Dobroń. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak przetrwać nasze osobiste trzęsienia Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 11:40
– Ziemia trzęsie się mniej z tego powodu, że siedzieliśmy w domach. Mamy mniej przewoźników, mniej samochodów i to powoduje, że planeta trzęsie się zauważalnie mniej niż zwykle. Za to ludzie trzęsą się coraz bardziej – mówi Grażyna Dobroń.
rozwiń zwiń