X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sztuka przemawiania

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2011 12:00
- Dobry mówca to ten, kto jest maksymalnie szczery i nigdy nie uczy się mowy na pamięć, to także żywy gestykulant – tłumaczy Marek Rożalski, trener biznesu.
Audio

Wiele osób ma kłopot z publicznym wypowiadaniem się. Często czujemy strach nawet przed wystąpieniami w większym gronie znajomych. Jeszcze gorzej bywa, gdy musimy przygotować profesjonalną prezentację dla naszych przełożonych. W takich wypadkach z pomocą przychodzą nam programu typu PowerPoint. Eksperci podkreślają jednak, że nie stanowią one rozwiązania problemu strachu przemawiania, a samą mowę czynią mniej interesującą.

- Ludzie boją się przemawiać. Wymyślono więc protezę. Wyświetlamy sobie coś na ścianie, odwracamy tyłem do ludzi i nie musimy być z nimi w ogóle w kontakcie – zauważa trener biznesu Marek Rożalski.

Dodaje, że w Stanach Zjednoczonych uznaje się człowieka nie umiejące przemawiać publicznie za osobę nie przydatną dla biznesu.

- Nie wyobrażam sobie wielkich ludzi, jak Martin Luther King, korzystających z programu PowerPoint. "I have a dream" ("mam marzenie") tego się nie da powiedzieć za pomocą obrazka na ścianie – przekonuje gość Instrukcji obsługi człowieka.

Podkreśla, że to samo dotyczy wystąpień prezydenta Obamy. - "Yes, we can" ("tak, potrafimy") to dźwięk, który pozostał u nas w pamięci. To nie jest intymność, odsłanianie się, ale prosty komunikat: prowadzę was. Tej pewności nie odczyta się ze ściany. Widzimy ją w ruchu ręki, drgnięciu oka, w spojrzeniu i zatrzymaniu tego spojrzenia, w mocy głosu.

Marek Rożalski osobom mających problem z przemawianiem radzi, by spróbowały uruchomić siebie od wewnątrz, odsłonić kawałek emocji i stać się w pewnym sensie mniej profesjonalnymi. Nadmierna dbałość o jakość wystąpienia może bowiem paradoksalnie mu zaszkodzić.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Instrukcja obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy.

(dmc)

Czytaj także

Korepetycje z sukcesu wg Briana Tracy

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2008 00:00
Jak gromadzić energię umysłu, dlaczego optymiści są potrzebni, czy biznes może być służbą dla ludzi ? Bezpłatne korepetycje z sukcesu dla każdego proponuje w Trójce Brian Tracy, jeden z najbardziej wpływowych ludzi biznesu w świecie. Zapraszam.
rozwiń zwiń