Doceń wrażenie bosej stopy

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2011 13:04
- Buty pięciopalczaste to nowa idea, ale bardzo stary pomysł, to powrót do natury - twierdzi fizjoterapeuta Dariusz Straszewski.
Audio

- Najpierw owijaliśmy stopy miękką skórą, potem były ciżmy, a dopiero później weszła moda na obcasy, twarde podeszwy i długie wiązane buty za kostkę, dziś but to gips dla stopy - mówi Dariusz Straszewski w "Instrukcji obsługi człowieka".

Fizjoterapeuta podkreśla, że buty pięciopalczaste pozwalają na właściwą, zgodną z naturą, pracę ludzkich stóp. Jesteśmy w nich w stanie wyczuć rodzaj podłoża, są elastyczne, pozwalają skórze oddychać. - Ma się wrażenie bosej stopy przy jednoczesnej ochronie.

Oczywiście trzeba się przyzwyczaić do ich noszenia. - Na początku nogi bolą, zaczynają pracować mięśnie, o których istnieniu nawet nie wiedzieliśmy, one się budzą do życia - wyjaśnia w rozmowie z Grażyną Dobroń.

- Można w nich uprawiać trekking, pływać, biegać, to są buty uniwersalne - zachęca fizjoterapeuta.

Aby usłyszeć, dlaczego zdaniem Dariusza Straszewskiego noszenie butów sportowych szkodzi, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Instrukcja obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy.

(asz)

Czytaj także

Buty sportowe szkodzą bardziej niż szpilki?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2010 15:57
Bieganie w specjalnych butach do joggingu bardziej obciąża stawy kolan, choć chroni stopę - wynika z badań naukowców z Virginii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ze stopami Polek jest coraz gorzej

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 12:37
Podążając za modą kobiety z rozmysłem kupują niewygodne buty. Może gdyby wiedziały, jakie z tym wiąże sie niebezpieczeństwo, to by dwa razy się zastanowiły.
rozwiń zwiń