Polacy przestali ćwiczyć?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2011 16:03
52 proc. Polaków nie uprawia sportu i nie korzysta z żadnych form aktywności fizycznej - wykazały badania TNS OBOP.
Audio
Polacy przestali ćwiczyć?
Foto: Glow Images/East News

Zaledwie 10 proc. badanych jest aktywnych codziennie lub prawie codziennie. Najwięcej osób twierdzi, że spaceruje - deklaruje tak 75 proc. ankietowanych. Pozostałe chętnie uprawiane sporty to jazda na rowerze (57 proc.), bieganie (16 proc.), piłka nożna (16 proc.) i siłownia (15 proc.). Co ciekawe, jedynie 1 proc. Polaków uprawia sporty zimowe, w tym np. narciarstwo.

Najlepiej byłoby ćwiczyć codziennie lub prawie codziennie. Jak się do tego zabrać? Trzeba znaleźć taką formę wysiłku, którą najbardziej lubimy. W przeciwnym wypadku, gdy wybierzemy aktywność, która nas nudzi albo formę zbyt trudną technicznie prawdopodobnie szybko zrezygnujemy. Warto także od czasu do czasu zmieniać rodzaje ćwiczeń.

Wysiłek fizyczny ma korzystny wpływ na nasze zdrowie, obniża ciśnienie i poziom cholesterolu we krwi, poprawia nastrój, w dłuższym okresie daje efekt przeciwbólowy, pozwala utrzymać szczupłą figurę.

-  Gdy już zdarzy nam się zachorować, warto wykorzystać ten moment i zmienić tryb życia, bo mamy wtedy większą motywację do działania. Łatwiej wtedy nakłonić kogoś do rzucenia palenia, większej aktywności fizycznej czy zmiany diety - powiedziała Katarzyna Cybulska, kierownik Centrum Kardiologii Allenort w Warszawie.

Audycji "Instrukcja obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy.

 

(aw)

Czytaj także

Ćwiczenia fizyczne spowalniają starzenie

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2010 09:26
Znaną teorię potwierdzili naukowcy badający procesy starzenia komórek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W zdrowym ciele lepsza pamięć

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2010 17:42
Dzieci sprawniejsze fizycznie mają lepsze wyniki w testach pamięciowych - wynika z badań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak sport, to tylko z przyjaciółmi

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2011 10:00
Naukowcy odkryli, że uprawianie sportu wspólnie z dobrym kolegą lub koleżanką mobilizuje dzieci do większej aktywności fizyczne. Wychodzi to pociechom na zdrowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Półmaraton dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2011 10:40
Już 27 marca w Warszawie odbędzie się 6. Półmaraton Warszawski. Jak podkreślają organizatorzy, do pokonania trasy o długości 21,0975 km w ciągu 3,5 godziny, wcale nie potrzeba wiele wysiłku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sport to zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2011 12:12
Aktywność fizyczna odgrywa bardzo ważna rolę w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób, głównie wciąż narastającego problemu otyłości. Niski poziom aktywności fizycznej uznawany jest za istotny czynnik zwiększający umieralność ogólną z powodu chorób układu krążenia i nowotworów.
rozwiń zwiń