Trzymaj cholesterol w ryzach

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2011 12:53
- Jeżeli mamy wysoki poziom cholesterolu, zachęcałabym do diety. Dieta obniżająca cholesterol jest moim zdaniem jedną z najsmaczniejszych - mówi w Trójce dietetyk Urszula Kwiatek.
Audio
  • "Instrukcja obsługi człowieka", 5 września 2011
Trzymaj cholesterol w ryzach
Foto: Fot.: Glow Images

Badanie, które pokazuje wysokość cholesterolu ogólnego, HDL, czyli tzw. dobrego cholesterolu i LDL, czyli tzw. złego cholesterolu oraz trójglicerydów nosi nazwę lipidogramu. Jeżeli cholesterol ogólny wyjdzie nam powyżej 200, powinniśmy skonsultować się z lekarzem i przejść na dietę.

- Dieta obniżająca cholesterol działa dwutorowo: częściowo eliminuje się z menu, to co podnosi cholesterol, a dokłada to, co cholesterol obniża, a drugi tor to dieta wątrobowa - tłumaczy Urszula Kwiatek, dietetyk. Gość Grażyny Dobroń wyjaśnia, że za cholesterol odpowiada przede wszystkim stan wątroby, bo z diety pochodzi ok. 30 proc. cholesterolu a aż 70 proc. produkuje wątroba.

- Jeżeli wątroba działa sprawnie, to możemy jeść karkówkę i popijać ją piwem i nic się nie będzie działo.To złe działanie wątroby powoduje, że cholesterol od byle czego się podnosi. W związku z tym konieczne jest zbadanie wątrobowy i właśnie dieta wątrobowa - mówi Urszula Kwiatek.

Dieta obniżająca cholesterol może być oparta na jednej z dwóch baz: płatkach owsianych albo białej kapuście. Płatki gotuje się i piecze w piekarniku, żeby były jak najbardziej lekkostrawne, dodaje się do nich kwaśną śmietanę, kwaśne owoce, typu aronia, borówka amerykańska.

Audycji "Instrukcja obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godzinie 10.45.

(pg)