Nie każdy tata jest gotowy na poród rodzinny

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2012 14:10
Niektórzy mężczyźni boją się brać w nich udział, ale wstydzą się do tego przyznać. Inni bardzo się nim rozczarowali. Są i tacy, którzy z porodu robią show.
Audio
Nie każdy tata jest gotowy na poród rodzinny
Foto: Glow Images/East News

W "Instrukcji obsługi człowieka" Grażyna Dobroń mówiła o tym, że coraz częściej ojcowie towarzyszą mamom w czasie zajęć w szkole rodzenia, uczestniczą w porodzie, przecinają pępowinę. Nie wszyscy mężczyźni wytrzymują jednak stres w trakcie przychodzenia ich dziecka na świat, niektórzy boją się takich sytuacji, inni żałują, że brali w nich udział.

Mirek Słowikowski, doradca personalny,  przekonywał, że jeżeli mama wyrazi ochotę na to, by "mężczyzna jej życia" był przy porodzie, a on chce spełnić się w tej roli, to jest to wspaniała sprawa. Gorzej jeśli, któryś z rodziców nie jest tego pewien lub czuje się zmuszony do takiej formy porodu ze względu na panującą modę.

Słowikowski podkreślał, że nieraz w czasie porodów rodzinnych dochodzi do sytuacji tragikomicznych, np. do kamerownia jego przebiegu. Zapomina się wtedy, że dla dziecka i matki poród jest wystarczająco stresującym wydarzeniem. Tata niestety zajęty jest myśleniem o tym, żeby nakręcić jak najlepsze ujęcia.

Wielu mężczyzn zwierzało się gościowi radiowej Trójki z tego, że pomimo początkowego entuzjazmu bardzo rozczarowali się uczestniczeniem w porodzie i po fakcie czują, że nie byli na niego przygotowani. Zdarzają się też sytuacje, że kobieta zamiast koncentrować się na rodzeniu, musi wspierać swojego mężczyznę, który bardzo źle znosi jego przebieg.

Jego zdaniem mamy do czynienia z modą na nagrywanie porodów, które służą do tego, by pochwalić się nagraniem "przed kolegami”.

Czytaj także

Jakiego wsparcia potrzebuje kobieta w ciąży?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 11:00
Macierzyństwo to szczególny czas dla kobiety i powinien być okresem szczęśliwym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak być mamą to tylko w Norwegii, Islandii i Szwecji

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 19:14
Polska w raporcie "Mama Indeks" szwedzkiej organizacji Raedda Barnen zajmuje 28 miejsce.
rozwiń zwiń