Ćwicz, by mieć serce jak dzwon!

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 15:49
- Jazda na rowerze jest jednym ze zdrowszych sposobów dbania o serce - podkreśla trener i fizjoterapeuta Artur Lubas z TwojTrener.pl.
Audio
Ćwicz, by mieć serce jak dzwon
Foto: Glow Images/East News

Ekspert zaznacza, że najlepsze wysiłki to wysiłki dynamiczne, czyli delikatne umiarkowane wysiłki, w których wykonujemy rytmiczne powtarzalne ruchy jak podczas spaceru, jazdy na rowerze, czy pływania. - Wtedy krew jest pompowana równomiernie, ciśnienie jest regularne, delikatnie rośnie, ale wszystko w granicach rozsądku - zaznacza Artur Lubas.

Trener zwraca uwagę, że uważać należy z ćwiczeniami izometrycznymi. - Przy mocnym napinaniu mięśni , gdy nie zmienia się ich długość, serce jest przygniatane i pojawia się tzw. zjawisko Valsalvy, czyli ściskania klatki piersiowej, serce ma utrudniona pracę - wyjaśnia. Do tych najgorszych ćwiczeń należą m.in. pompki, czy dźwiganie ciężkich przedmiotów.

Warto uważać także na wysiłki o mocnym charakterze oporowym, jak forsowne ćwiczenia na siłowni, które powodują, że ciśnienie krwi bardzo wzrasta i są to niekorzystne warunki dla naszego serca. Jak zapewnić sercu 15 minut dobrego treningu i co robić, jeśli jesteśmy w grupie ryzyka, dowiesz się słuchając całej rozmowy.

Z okazji Światowego Dnia Serca, który jest obchodzony w ostatnią niedzielę września przez cały tydzień w "Instrukcji obsługi człowieka", rozmawiać będziemy o tym jak dbać o serce. Na „serdeczne” rozmowy zaprasza Katarzyna Pruchnicka. Audycji można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy.

Czytaj także

Krokomierz na zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 22:05
Turcja podjęła walkę z otyłością i cukrzycą. Minister zdrowia zaleca robienie przynajmniej 10 tysięcy kroków dziennie. - To pomysł przemyślany i godny pochwały - potwierdza dr Michał Mularczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grypa zabija i kosztuje 600 milionów złotych!

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2012 08:58
Ciężkie uszkodzenia serca, kalectwo, a nawet śmierć. Grypa to znacznie poważniejszy problem, niż tylko "siedmiodniowy katar”. O tym, dlaczego jest taka niebezpieczna i kiedy warto się na nią szczepić, opowiadali goście radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Serce masz tylko jedno

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2012 23:00
Wydaje nam się, że naszemu sercu szkodzi brak ruchu, zła dieta i stres. Tymczasem okazuje się, że przewlekły stan zapalny jest z perspektywy kardiologa równie niebezpieczny.
rozwiń zwiń