X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ćwicz, by mieć serce jak dzwon!

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 15:49
- Jazda na rowerze jest jednym ze zdrowszych sposobów dbania o serce - podkreśla trener i fizjoterapeuta Artur Lubas z TwojTrener.pl.
Audio
Ćwicz, by mieć serce jak dzwon
Foto: Glow Images/East News

Ekspert zaznacza, że najlepsze wysiłki to wysiłki dynamiczne, czyli delikatne umiarkowane wysiłki, w których wykonujemy rytmiczne powtarzalne ruchy jak podczas spaceru, jazdy na rowerze, czy pływania. - Wtedy krew jest pompowana równomiernie, ciśnienie jest regularne, delikatnie rośnie, ale wszystko w granicach rozsądku - zaznacza Artur Lubas.

Trener zwraca uwagę, że uważać należy z ćwiczeniami izometrycznymi. - Przy mocnym napinaniu mięśni , gdy nie zmienia się ich długość, serce jest przygniatane i pojawia się tzw. zjawisko Valsalvy, czyli ściskania klatki piersiowej, serce ma utrudniona pracę - wyjaśnia. Do tych najgorszych ćwiczeń należą m.in. pompki, czy dźwiganie ciężkich przedmiotów.

Warto uważać także na wysiłki o mocnym charakterze oporowym, jak forsowne ćwiczenia na siłowni, które powodują, że ciśnienie krwi bardzo wzrasta i są to niekorzystne warunki dla naszego serca. Jak zapewnić sercu 15 minut dobrego treningu i co robić, jeśli jesteśmy w grupie ryzyka, dowiesz się słuchając całej rozmowy.

Z okazji Światowego Dnia Serca, który jest obchodzony w ostatnią niedzielę września przez cały tydzień w "Instrukcji obsługi człowieka", rozmawiać będziemy o tym jak dbać o serce. Na „serdeczne” rozmowy zaprasza Katarzyna Pruchnicka. Audycji można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy.

Czytaj także

Krokomierz na zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 22:05
Turcja podjęła walkę z otyłością i cukrzycą. Minister zdrowia zaleca robienie przynajmniej 10 tysięcy kroków dziennie. - To pomysł przemyślany i godny pochwały - potwierdza dr Michał Mularczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grypa zabija i kosztuje 600 milionów złotych!

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2012 08:58
Ciężkie uszkodzenia serca, kalectwo, a nawet śmierć. Grypa to znacznie poważniejszy problem, niż tylko "siedmiodniowy katar”. O tym, dlaczego jest taka niebezpieczna i kiedy warto się na nią szczepić, opowiadali goście radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Serce masz tylko jedno

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2012 23:00
Wydaje nam się, że naszemu sercu szkodzi brak ruchu, zła dieta i stres. Tymczasem okazuje się, że przewlekły stan zapalny jest z perspektywy kardiologa równie niebezpieczny.
rozwiń zwiń