Walcz o wolność... nosa!

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 14:31
- Katar leczony i nieleczony trwa tyle samo, ale leczony nie daje powikłań, tak groźnych dla naszego zdrowia - wyjaśnia otolaryngolog Piotr Rapiejko.
Audio
Walcz o wolność... nosa
Foto: Glow Images/East News

Jesienią i zimą często cierpimy przez zatkany nos i zatoki. Nękają nas infekcje, ale też często właśnie wtedy, po letnich wyjazdach, mamy czas na malowanie czy lakierowanie w domu, a czynniki chemiczne bardzo niekorzystnie wpływają na nasz nos i zatoki.

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>

Jak podkreśla dr Rapiejko, gdy mamy zapchany nos dobrze jest zastosować krople czy wziąć tabletkę udrażniającą i nie dopuścić do powikłań. Ale nie wolno przesadzać ze stosowaniem medykamentów.

Gdy nos jest zapchany, boli nas i mamy zaburzenia węchu, to może oznaczać, że dolega nam przewlekłe zapalenie zatok, którego już nie można lekceważyć. Jak skontrolować czy do tego doszło? Wystarczy powąchać kawę, herbatę i wanilię, to wyjątkowo przyjemny sposób na umilenie sobie chłodnych miesięcy.

Audycji "Instrukcja obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15. Zapraszamy.