Współczesne technologie oddalają nas od siebie

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2013 17:23
- Coraz częściej w poradnictwie psychologicznym mamy do czynienia z osobami, które są uzależnione od "sprawdzania", przeskakiwania ze strony internetowej na stronę - wyjaśnia dr Ewa Jarczewska-Gerc.
Audio
Nasza aktywność na Facebooku mówi prawdę o naszych cechach charakteru
Nasza aktywność na Facebooku mówi prawdę o naszych cechach charakteruFoto: Glow Images/East News

Zachowując się w ten sposób w pracy nie jesteśmy w stanie ani wypełnić swoich obowiązków, ani zaczerpnąć nic dla siebie.

Naturalnie są wśród nas osoby zorientowane na działanie - które potrafią skupiać się długo na jednej aktywności, oraz osoby z osobowością zorientowaną na zmienność - ci wolą wykonywać drugą czynność jednocześnie z pierwszą. - Na przykład oglądając film mamy ochotę porobić coś jeszcze: sprawdzić pocztę, porozmawiać z kimś, przygotować jedzenie, dla nich to naturalne - wyjaśnia dr Ewa Jarczewska-Gerc.

Jak jednak dodaje gość "Instrukcji obsługi człowieka" są czynniki zewnętrzne, które wzmagają te zachowania. - Należą do nich współczesne technologie, które wzmagają chaos, a to przekłada się także na życie rodzinne. Rodzice kładą dzieci spać, a potem zamiast ze sobą rozmawiać otwierają laptopy i żyją w świecie wirtualnym - podkreśla psycholog.

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>

Czym jest FOMO i jak z nim walczyć? Czy jeszcze potrafimy spędzić urlop bez internetu?

Audycji "Instrukcja obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15. Zapraszamy.

Czytaj także

Internet gorszy niż narkotyki

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2011 18:28
– Wiemy, jak pomóc narkomanom, jednak wobec osób uzależnionych od sieci jeszcze jesteśmy bezradni – rozkładają ręce eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie dojadają, tracą kolegów. Uzależnieni od sieci

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2012 17:11
"W którym świecie żyjesz" - to tytuł kampanii społecznej, która ma zwrócić uwagę na uzależnienie od komputera i internetu wśród dzieci i młodzieży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

FOMO. Czy to już choroba? (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2012 23:00
Dwie godziny poza internetem. Tymczasem ktoś mógł zamieścić coś na Twojej tablicy na Facebooku. Więc szybko włączasz internet na smartfonie i sprawdzasz powiadomienia. Jeśli nie ma połączenia, irytujesz się. Czy to Cię dotyczy?
rozwiń zwiń