Kto nie widział goryla?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 14:27
Co jest grą umysłu? Świadomego z nieświadomym? Pomaga to ocenić filmik Christophera Chabrisa i Daniela Simonsa, dwóch amerykańskich psychologów, którzy swój eksperyment opisali w książce "Niewidzialny goryl".
Audio
  • Kto nie widział goryla? - "Instrukcja obsługi człowieka", 26.02.2013
Kto nie widział goryla?
Foto: Glow Images/East News

- By być bardziej skuteczni, usuwamy pewne rzeczy, które nam zaburzają życie - opowiada Marek Rożalski, trener. Ekspert tłumaczy to obrazowo na przykładzie kobiet, które decydują się na dietę odchudzającą. - Zastanawiałbym się, co jej przyniesie korzyść. Dla jakiej ważnej rzeczy ona próbuje się odchudzić? - zwraca uwagę gość Grażyny Dobroń i przekonuje, że wbrew pozorom żyjemy w nadzwyczaj sensowny sposób.

- Każda rzecz, którą zrobimy, ma swój cel, wystarczy tylko troszkę poczekać. Kiedy już nie możemy sobie z czymś poradzić, coś jest piekielnie naruszone, nasz nieświadomy umysł mówi: pomogę ci, zachoruję - wyjaśnia Marek Rożalski.

Często większa skuteczność czy bardziej udane życie mają swoje korzenie w przeszłości i edukacji bycia szczęśliwym, czyli zobaczenia pozytywnych rzeczy w tym, co się w danej chwili dzieje. - Większość z nas w Polsce jest przyzwyczajana do tego, by zobaczyć negatywy, nam się to opłacało przez lata wojen, komunizmu, kiepskiego życia - podkreśla trener.
Dlaczego ulegamy codziennym iluzjom i umyka nam całe mnóstwo spraw? Posłuchaj całej audycji.
"Instrukcja obsługi człowieka" w Trójce od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15. Zapraszamy.

Zobacz więcej na temat: Grażyna Dobroń psychologia

Czytaj także

Chcesz się zmienić? Bez ciśnienia

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2013 15:48
Często, kiedy planujemy coś w sobie zmienić, w głowie pojawia się opór, na myśl przychodzi walka, silna wolna i determinacja. Tymczasem okazuje się, że nie o wszystko w życiu trzeba brutalnie walczyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie marzysz? Nie żyjesz

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 14:00
Wiele osób marząc o czymś od razu się dołuje, szybko dochodzi do wniosku, że marzenie nigdy się nie spełni. Przekonują sami siebie: to nierealne, nie ma szans, nie dam sobie rady, to się nie uda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez ego żyje się lżej?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 14:33
- W naszych czasach ego to nadmuchany mocno koncept, który często bardziej niszczy, niż buduje. Bez ego żyje się lżej - uważa psycholog Paweł Jan Mróz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobieta perfekcyjna jest nieatrakcyjna!

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 13:00
Perfekcyjna w domu, w pracy, w łóżku. Kobiety same podkopują sobie własną pozycję. - Bycie perfekcyjnym wydaje się bardzo niepokojącym trendem - uważa Joanna Heidtman, psycholog.
rozwiń zwiń