Stres gromadzi się w wątrobie, która heroicznie z nim walczy

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 13:10
Podwyższony poziom cholesterolu jest problemem coraz większej liczby młodych ludzi. Pierwsza myśl, aby ten poziom obniżyć to zmiana diety. Okazuje się, jednak że żywienie nie jest jedyną przyczyną złych wyników.
Audio
  • Stres gromadzi się w wątrobie, która heroicznie z nim walczy (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
Stres gromadzi się w wątrobie, która heroicznie z nim walczy
Foto: Glow Images/East News

Dietetycy informują, ze 30 procent złego cholesterolu pochodzi z tłustego jedzenia, ale całą resztę produkuje wątroba.

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

- Wątroba jest trochę jak taka gospodyni, która ma do sprzątnięcia sześciopokojowe mieszkanie - mówi Urszula Kwiatek, dietetyk. - Ona nie wie, czy posprzątać jeden pokój perfekcyjnie, czy wszystkie tak po łebkach, ale bardzo się stara, żeby we wszystkich sześciu zawsze było czysto - wyjaśnia dietetyk.

Zdaniem Urszuli Kwiatek wątroba to taki narząd, który wymaga wielkiego szacunku i wielkiej uwagi. – Nie boli kiedy choruje, a jak jest już z nią bardzo źle to powoli zaczyna puchnąć - przestrzega dietetyk. - Wtedy rozpycha się zaczynając uciskać prawe żebro i wtedy zwracamy na nią uwagę - dodaje gość Grażyny Dobroń.

Kiedy wątroba zaczyna chorować, należy przejść na dietę, ale także zwrócić uwagę na stres. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

"Instrukcja obsługi człowieka" w Trójce od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15.

Czytaj także

Powakacyjna dieta dla włosów

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 14:00
Urszula Kwiatek (dietetyk): Przede wszystkim włosy potrzebują cynku. Jest on m.in. w grzybach, które niestety są mało popularne. Zrobiono im w latach 70. ogromną krzywdę okrzykując ciężkostrawnymi i bezwartościowymi, co spowodowała, że ludzie przestali je jeść.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co jeść, by mieć serce jak dzwon?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 17:30
Tłusty schabowy czy golonka w piwie – odpadają. Jeśli chcemy być zdrowi i dobrze się czuć powinniśmy przestawić się na tzw. sterole.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rukola króluje na talerzu Kowalskiego. Czas zacząć szanować buraka i kartofla!

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 12:00
- Za często zmieniamy siebie nie dla nas samych, ale po to, aby inni nas lepiej postrzegali. Polacy mają za mało szacunku dla normalności - mówi Jarosław Uściński, szef kuchni.
rozwiń zwiń