Są takie miejsca, dokąd alergicy mogą się ewakuować i nie kichać

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 11:45
Tak długo czekaliśmy na nadejście wiosny, że wydaje się, iż kto żyw rusza na łono natury. Okazuje się jednak, że są wśród nas tacy, których wiosna nie cieszy.
Audio
  • Przed alergią można się ewakuować (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
Są takie miejsca, dokąd alergicy mogą się ewakuować i nie kichać
Foto: Glow Images/East News

Miliony dzieci i dorosłych w Polsce przeżywają wiosenny atak astmy. - Niestety objawy to nie tylko napady kaszlu, uczucie ciężaru w klatce piersiowej, świsty i duszność, ale także zatkany nos, czy pieczenie oczu - wymienia prof. Piotr Kuna, alergolog, pulmonolog.

Lekarz dodaje, że alergia na pyłki często idzie w parze z alergia pokarmową. - Jest krzyżowa zależność pomiędzy pyłkami brzozy, a wieloma pokarmami - wyjaśnia gość Grażyny Dobroń. - Wtedy nasilają się również objawy alergii pokarmowej - dodaje alergolog.

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Alergik może uciec przed atakiem alergenów. Wyjazd do Egiptu to nie jest jedyne rozwiązanie. Można schować się w polskim sosnowym lesie nad morzem. - Las na piaszczystym podłożu to miejsce, gdzie można przez cały dzień jeździć na rowerze bez objawów alergii - zdradza prof. Kuna.

Co takiego dzieje się w lesie i ma zbawienny wpływ na alergię? Gdzie alergik może szukać ukojenia? Zapraszamy do wysłuchania audycji.  

"Instrukcja obsługi człowieka" w Trójce od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15.

Zobacz więcej na temat: alergia astma Grażyna Dobroń

Czytaj także

Śpiewać, tańczyć, bawić się każdy może i… powinien

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 10:00
- Każdy ma jakiś talent, dlatego warto go odnaleźć. Tylko realizacja siebie może dać nam prawdziwie pozytywną energię – uważa trenerka wokalna Anna Przybysz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Astmatycy i alergicy będą mieli problemy

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 10:15
Katar, kichanie, łzawienie towarzyszą alergikom każdej wiosny, gdy nagle zrobi się ciepło. Można uniknąć tych objawów - podkreślają lekarze.
rozwiń zwiń