Bunt maszyn może się ziścić? Naukowcy przestrzegają przed robotami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bunt maszyn może się ziścić? Naukowcy przestrzegają przed robotami
Kadr z filmu "RoboCop", w którym policjant-cyborg ma walczyć z przestępcami Foto: Columbia Pictures/ mat. prom.

Słynny futurolog Raymond Kurzweil przewiduje, że komputery zaczną tworzyć własne zaawansowane formy na takim etapie, że ludzkość przestanie za tym nadążać, mniej więcej w 2045 roku. Czy należy się bać?

Posłuchaj

Wkrótce przestaniemy nadążać za komputerami? (Trójka/Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak mówi w audycji "Zapraszamy do Trójki - ranek" Konstanty Młynarczyk z magazynu "CHIP", od momentu, kiedy człowiek zdał sobie sprawę z tego, że potrafi tworzyć, zaczął zastanawiać się nad tym, czy kiedykolwiek będzie w stanie wytworzyć coś na swój obraz i podobieństwo. - Gdy tylko pojawiły się tak zwane mózgi elektronowe, czyli to, co dziś rozwinęło się w komputery, natychmiast pojawiły się spekulacje, że w którymś momencie te urządzenia elektroniczne będą w stanie myśleć samodzielnie - podkreśla.

Według redaktora naczelnego "CHIP" to może okazać się bardzo niebezpieczne, ponieważ de facto myślimy o tym, żeby dać świadomość maszynom, które już mają władzę.

Zdaniem Młynarczyka, jeśli robotowi nie zostanie wbudowana moralność, która byłaby rozwinięciem słynnych trzech praw robotyki (1. Robot nie może skrzywdzić człowieka, ani przez zaniechanie działania dopuścić, aby człowiek doznał krzywdy. 2. Robot musi być posłuszny rozkazom człowieka, chyba że stoją one w sprzeczności z pierwszym prawem. 3. Robot musi chronić sam siebie, jeśli tylko nie stoi to w sprzeczności z pierwszym lub drugim prawem) "to będziemy mieli powtórkę z Matrixa, Terminatora lub innego filmu katastroficznego".

- Moja teoria jest taka, że jeśli w którymś momencie komputer zyska świadomość i będzie sobie zdawał sprawę z tego, że ludzie mogą go traktować jako zagrożenie, to on - prawdopodobnie - dopóki nie będzie w stanie się całkowicie od ludzkości uniezależnić, nie da tego znać po sobie - ocenia Jerzy Rzymowski z czasopisma "Nowa Fantastyka". - Ludzkość może faktycznie kiedyś przestać być potrzebna. Natomiast my się o tym dowiemy za późno - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału, który przygotował Kuba Witkowski.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00.

(kk,ei)

Polecane