Bunt maszyn może się ziścić? Naukowcy przestrzegają przed robotami

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 14:07
Słynny futurolog Raymond Kurzweil przewiduje, że komputery zaczną tworzyć własne zaawansowane formy na takim etapie, że ludzkość przestanie za tym nadążać, mniej więcej w 2045 roku. Czy należy się bać?
Audio
  • Wkrótce przestaniemy nadążać za komputerami? (Trójka/Zapraszamy do Trójki - ranek)
Kadr z filmu RoboCop, w którym policjant-cyborg ma walczyć z przestępcami
Kadr z filmu "RoboCop", w którym policjant-cyborg ma walczyć z przestępcami Foto: Columbia Pictures/ mat. prom.

Jak mówi w audycji "Zapraszamy do Trójki - ranek" Konstanty Młynarczyk z magazynu "CHIP", od momentu, kiedy człowiek zdał sobie sprawę z tego, że potrafi tworzyć, zaczął zastanawiać się nad tym, czy kiedykolwiek będzie w stanie wytworzyć coś na swój obraz i podobieństwo. - Gdy tylko pojawiły się tak zwane mózgi elektronowe, czyli to, co dziś rozwinęło się w komputery, natychmiast pojawiły się spekulacje, że w którymś momencie te urządzenia elektroniczne będą w stanie myśleć samodzielnie - podkreśla.

Według redaktora naczelnego "CHIP" to może okazać się bardzo niebezpieczne, ponieważ de facto myślimy o tym, żeby dać świadomość maszynom, które już mają władzę.

Zdaniem Młynarczyka, jeśli robotowi nie zostanie wbudowana moralność, która byłaby rozwinięciem słynnych trzech praw robotyki (1. Robot nie może skrzywdzić człowieka, ani przez zaniechanie działania dopuścić, aby człowiek doznał krzywdy. 2. Robot musi być posłuszny rozkazom człowieka, chyba że stoją one w sprzeczności z pierwszym prawem. 3. Robot musi chronić sam siebie, jeśli tylko nie stoi to w sprzeczności z pierwszym lub drugim prawem) "to będziemy mieli powtórkę z Matrixa, Terminatora lub innego filmu katastroficznego".

- Moja teoria jest taka, że jeśli w którymś momencie komputer zyska świadomość i będzie sobie zdawał sprawę z tego, że ludzie mogą go traktować jako zagrożenie, to on - prawdopodobnie - dopóki nie będzie w stanie się całkowicie od ludzkości uniezależnić, nie da tego znać po sobie - ocenia Jerzy Rzymowski z czasopisma "Nowa Fantastyka". - Ludzkość może faktycznie kiedyś przestać być potrzebna. Natomiast my się o tym dowiemy za późno - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału, który przygotował Kuba Witkowski.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00.

(kk,ei)

Czytaj także

Komputer - wynalazek, który zrewolucjonizował świat

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 16:27
Ciężko wyobrazić sobie życie bez komputerów. Bez nich nastąpiłby paraliż gospodarki i rządów. Bez komputerów nie obyłyby się także gospodarstwa domowe, to dzięki nim planują wszelkiego rodzaju transakcje finansowe i inwestycje. A jak to się zaczęło? O tym mówiliśmy w pierwszym odcinku nowego cyklu w Trójce "Na początku był wodór".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spełnienie wizji science-fiction. Nadchodzi sztuczna inteligencja

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 14:55
Wizje z książek i filmów science-fiction stają się rzeczywistością już teraz. Choć możemy tego nie zauważyć, bo te zmiany nie są gwałtowne. Coraz częściej używamy inteligentnych systemów komputerowych, które przejmują za nas wykonywanie pewnych czynności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Google kupiło firmę pracującą nad sztuczną inteligencją

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 15:00
Zakupem jest brytyjska firma DeepMind i z pewnością inwestycja ma związek z niedawnym zatrudnieniem przez Google futurysty Raya Kurzweila. Na technologie AGI gigant internetowy wydał 500 mln dolarów.
rozwiń zwiń