Wybory samorządowe: społeczne komitety kontra partie polityczne

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 15:29
Wybory samorządowe są pod każdym względem wyjątkowe. To co je różni od wyborów parlamentarnych, czy prezydenckich, to m.in. duża liczba rejestrowanych komitetów wyborczych. Wszystko przez to, że większość z nich wywodzi się z ruchów i inicjatyw społecznych.
Audio
  • Społeczne komitety wyborcze kontra partie polityczne (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Wybory samorządowe: społeczne komitety kontra partie polityczne
Foto: Glow Images/East News

Jak tłumaczył Krzysztof Lorenc z Krajowego Biura Wyborczego, wystarczy zajrzeć do statystyk z wyborów z 2010 roku, aby zobaczyć ofensywę lokalnych komitetów wyborczych. - Było ich blisko 10,5 tysiąca. Zdecydowana większość komitetów, które w tych wyborach uczestniczą, to są komitety utworzone z inicjatywy ograniczonej do jednej gminy - wyjaśnił Lorenc.

Czy da się odpowiedzieć na pytanie, ile z tych inicjatyw lokalnych to ruchy miejskie, które chcą się zaangażować w politykę? Gość radiowej Trójki mówił, że w większości są to komitety wyborców, a więc podmioty, które są tworzone w celu udziału w wyborach. - Kilkaset komitetów z tych ponad 10 tysięcy to komitety utworzone przez stowarzyszenia i organizacje społeczne, a więc mające bazę w długotrwałej działalności jakiegoś środowiska - tłumaczył ekspert.

Lorenc podkreślił, że największą grupę stanowią komitety, które są powoływane przez mieszkańców w momencie, gdy zostają zarządzone wybory. - Grupa mieszkańców skrzykuje się i decyduje na wystawienie kandydatów - dodał gość radiowej Trójki.

Póki co nie wiemy, ile tego typu komitetów zostało zarejestrowanych w tym roku. Zgłoszenia były przyjmowane do poniedziałku, ale wciąż są rozpatrywane pod kątem formalnym. Wiadomo jednak, że tym razem w wyborach wystartuje duża grupa porozumień i koalicji składających się z lokalnych inicjatyw i stowarzyszeń.

Czy mają szansę na spektakularne zwycięstwo? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego materiału dźwiękowego przygotowanego przez Marcina Pośpiecha.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00.

(mr/mk)

Czytaj także

Działaczka Twojego Ruchu: wybory samorządowe są dla nas bardzo trudne

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 09:22
Barbara Nowacka z Twojego Ruchu przyznaje, że partia nie ma jeszcze rozbudowanych struktur samorządowych, dlatego w tych wyborach nie jest spodziewane wysokie poparcie dla niej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł Jerzy Ziętek rezygnuje z członkostwa w Platformie Obywatelskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 14:38
- Odejście z PO jest mi potrzebne do realizacji moich dalszych planów politycznych. Nie można ich pogodzić z dalszym członkostwem w Platformie - wyjaśnił Jerzy Ziętek. Dodał, że będzie posłem niezależnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miller: "SLD Lewica Razem" scali ludzi o lewicowych poglądach

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 23:15
Szef SLD Leszek Miller uważa, że dzięki formule "SLD Lewica Razem" w jesiennych wyborach samorządowych mogą startować ludzie mający lewicowe poglądy, jak i ci, którzy pobłądzili i opuścili kiedyś SLD, by teraz wrócić. W sobotę w Łodzi odbyło się posiedzenie Rady Krajowej SLD.
rozwiń zwiń