Uczniowie w szkole jak dzieci z Bullerbyn

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 09:18
Klasy łączone, w których razem uczą się dzieci z różnych roczników, to pomysł, który ma zarówno zagorzałych fanów, jak i przeciwników. Dlaczego?
Audio
  • Kuba Witkowski sprawdza, jakie są zalety i wady klas łączonych (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Zwolennicy klas łączonych przekonują, że dzieci w różnym wieku mogą się sporo od siebie nauczyć i mogą razem produktywnie spędzać czas
Zwolennicy klas łączonych przekonują, że dzieci w różnym wieku mogą się sporo od siebie nauczyć i mogą razem produktywnie spędzać czas Foto: Glow Images/East News

- Większość szkół w Finlandii to małe wiejskie szkoły. Nauczyciele pracują tam z klasami łączonymi, na ogół z dwóch roczników. W najmniejszych placówkach są razem nawet trzy roczniki. Przy czym fiński nauczyciel już na studiach jest do tego przygotowywany - mówiła Elżbieta Tołwińska-Królikowska z Federacji Inicjatyw Oświatowych.

Powszechne tworzenie klas łączonych mogłoby zapobiegać zamykaniu małych szkół. Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz zaznaczył jednak, że wiążą się z tym pewne trudności dla nauczyciela. W audycji sprawdziliśmy też, co o pomyśle sądzą sami nauczyciele, a co uczniowie, i czy jest szansa na to, że polskie dzieci będą się uczyć jak dzieci z Bullerbyn.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autor: Kuba Witkowski
Data emisji: 7.09.2015
Godzina emisji:
6.23, 6.40

ei/iwo

Czytaj także

Kamery w szkołach. Bezpieczeństwo czy podglądanie?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2015 14:02
W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych trwają prace nad programem monitoringu w szkołach. Temat wzbudził silne emocje wśród uczestników dyskusji w Trójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkolne sklepiki inne niż dawniej. "Trochę się pogubiliśmy"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 04:29
- Na lekcjach uczymy dzieci jak zdrowo się odżywiać, ale potem nie jest to przekazywane w praktyce - mówi dietetyczka, Urszula Somow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok szkolny pełen zmian. Wyjaśnienia i komentarze

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 16:00
Sześciolatki w szkołach, darmowe podręczniki, zakaz jedzenia śmieciowego w sklepikach szkolnych - to tylko cześć zmian, które weszły w życie z nowym rokiem szkolnym. Kto się z nich cieszy, a kto nie?
rozwiń zwiń