Darmowy transport publiczny. Dobry plan czy marzenie?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 22:00
Jeszcze kilka lat temu władze wielu miast podnosiły ceny biletów komunikacji miejskiej. Podwyżki tłumaczono drożejącym paliwem i rosnącymi kosztami. Teraz nadszedł czas na zmiany.
Audio
  • Darmowy transport publiczny. Dobry plan czy marzenie? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Mieszkańcy niektórych polskich miast mogą jeździć darmową komunikacją miejską (zdjęcie ilustracyjne)
Mieszkańcy niektórych polskich miast mogą jeździć darmową komunikacją miejską (zdjęcie ilustracyjne)Foto: pixabay/Unsplash

Kiedy urzędnicy zmieniali ceny, eksperci ostrzegali, że taka strategia zakończy się ucieczką pasażerów i większymi korkami na ulicach miast. Mało kto jednak zwracał wówczas uwagę na te opinie. Sytuacja zmieniła się, gdy przepowiednie ekspertów zaczęły się spełniać.

- Gdy miasta dostrzegły, że ciągłe podwyższanie cen biletów nie jest właściwą drogą, zaczęły podejmować działania idące w drugą stronę, czyli w kierunku obniżania cen - mówi w Trójce Witold Urbanowicz z portalu Transport Publiczny.

Z materiału przygotowanego przez Kubę Witkowskiego dowiadujemy się, w których polskich miastach obniżono ceny biletów, a w których wprowadzono darmową komunikację miejską. Rozmówcy dziennikarza Trójki opowiadają o komunikacyjnych strategiach urzędników i tłumaczą, dlaczego możliwość darmowego podróżowania po mieście nie zawsze wpływa na zwiększenie liczby pasażerów.

***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autor:
Kuba Witkowski
Data emisji: 9.09.2015
Godzina emisji:
6:22, 6:39

iwo/fbi

Czytaj także

Skrzyżowania równorzędne. Co zrobić w sytuacji patowej?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2015 16:06
Na takim skrzyżowaniu nikt nie ma bezwzględnego pierwszeństwa przejazdu. Co zrobić, jeśli jednocześnie podjadą cztery samochody?
rozwiń zwiń