Yogyakarta - wyjątkowe miasto na Jawie

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 12:40
 - To miasto studenckie, które tętni życiem. Przyciąga turystów głównie znanymi na całym świecie świątyniami, ale oferuje znacznie więcej - przekonuje Emilia Smolka, Polka mieszkająca w Indonezji.
Audio
  • Tomasz Gorazdowski opowiada o atrakcjach Yogyakarty (Zapraszamy do Trójki/ ranek)

Tomasz Gorazdowski postanowił sprawdzić, jakie są te pomijane atrakcje Yogyakarty. Zdaniem jego rozmówczyni to przede wszystkim natura i to ta tuż nieopodal miasta. - Wystarczy godzina, czy dwie jazdy skuterkiem i można mieć praktycznie dla siebie cały wodospad albo pustą plażę - opowiada Emilia Smolka.

Miasto i jego okolica słyną m.in. z charakterystycznej techniki zdobienia tkanin gorącym woskiem (to tzw. batik) oraz teatru cieni, w którym wykorzystuje się specjalne lalki.

Za dowód na to, że Yogyakarta to miasto niezwykłe, niech posłużą krótkie, ale bardzo barwne filmy Tomasza Gorazdowskiego.

***

Tomasz Gorazdowski rozpoczął 3-miesięczną podróż po Azji. Po wyruszeniu z Timoru Wschodniego planuje różnymi środkami transportu przemieszczać się przez m.in. Malezję, Singapur, Laos, Kambodżę i Birmę, by dotrzeć do Bhutanu. Relacji naszego dziennikarza można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o godz. 8.40. Zapraszamy też na stronę kierunekazja.polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Autor materiału reporterskiego: Tomasz Gorazdowski
Data emisji: 13.02.2017 
Godzina emisji: 8.44

ei/fbi

Czytaj także

Wyspa Bali - raj dla szukających odprężenia?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 12:55
Współistnienie z naturą, wniknięcie w siebie, odnalezienie harmonii - właśnie po to przyjeżdżają na Bali miliony turystów rocznie. Dlaczego właśnie tam udaje im się odnaleźć spokój ducha?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smakowita tradycyjna kuchnia z wyspy Bali

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 12:00
- Oryginalna kuchnia balijska jest zdecydowanie ostra. Jeśli miałbym polecić jedno tradycyjne danie, to byłby to grillowany mielony kurczak na patyku - mówi Tomaszowi Gorazdowskiemu kucharz z wyspy Bali.
rozwiń zwiń