Nowoczesny aparat USG. Mieści się w kieszeni fartucha lekarza

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 16:15
– To absolutna rewolucja w sposobie myślenia o diagnostyce – powiedział w radiowej Trójce Tomasz Batko z Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego.
Audio
  • Nowoczesny sprzęt do USG mieści się w kieszeni lekarza (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Piotr Adamowicz/shutterstock.com

– Ten postęp dokonał się na naszych oczach – podkreślił prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej prof. Jarosław Drobnik. – Jeszcze niedawno mieliśmy kawał szafy, a obecnie mamy sprzęt wielkości mikrofonu, który współpracuje z telefonem, laptopem – wskazał.

– Takie urządzenia pozwalają postawić diagnozę w miejscu zdarzenia: w domu pacjenta, w przychodni, przy szpitalnym łóżku, na oddziale ratunkowym, w karetce – wyliczał z kolei Tomasz Batko z Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego.

Czy w przyszłości możliwe będzie samodzielne wykonywanie USG przez pacjenta w domu? Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Autorka materiału: Anna Rokicińska

Goście: prof. Jarosław Drobnik (prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej), Tomasz Batko (Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne), Wojciech Kosiak (pediatra)
Data emisji: 4.01.2017
Godzina emisji: 7.42

kk/mk

Czytaj także

Czy warto przyjmować szczepionkę antygrypową?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 13:30
Do Polski dotrze niebawem z Australii zmutowany wirus grypy. Może wywołać groźne następstwa. W Australii zachorowało już ponad 140 tysięcy osób, a choroba zaczyna tam zbierać śmiertelne żniwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy badam się regularnie?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 15:35
Na całym świecie rośnie zachorowalność na nowotwory, również u nas. W Polsce rak zabija 100 tysięcy osób rocznie, zdecydowana większość to ofiary nowotworów złośliwych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie trać głowy", czyli jak dbać o mózg

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 14:30
– Doktor Daniel G. Amen mówi: przez mózg do serca. Nasze wybory kulinarne i mentalne mogą mieć wpływ na całe nasze ciało i na nasze samopoczucie. Można zadbać o siebie i powstrzymać starzenie mózgu, czego przykładem jest właśnie autor książki "Mózg ma moc" – opowiada Grażyna Dobroń.
rozwiń zwiń