X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wystawa "Po Wielkiej Wojnie", czyli jak zmieniał się świat po I wojnie światowej

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 10:00
28 czerwca 1914 roku w Sarajewie doszło do zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i jego żonę. Wtedy mało kto spodziewał się, że wydarzenie to będzie stanowiło punkt zapalny, który doprowadzi do wybuchu Wielkiej Wojny.
Audio
  • Wystawa "Po Wielkiej Wojnie" w Sarajewie (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Wystawa Po Wielkiej Wojnie
Wystawa "Po Wielkiej Wojnie"Foto: Dominik Tryba

– Dla nas, mieszkańców Sarajewa, ten początek jest niezwykle ważny, bo odzwierciedla całą historię i wszystko to, czym żyjemy dziś. Niestety. W latach 90. mieliśmy tu inną, niezwykle krwawą wojnę. Myślę, że spuścizną tych dwóch konfliktów jest to, że część społeczeństwa wciąż gloryfikuje zbrodniarzy wojennych mówi Velma Šarić z Post-Conflict Research Center.

Biorąc pod uwagę trudno historię tego miasta, jak i całej Bośni i Hercegowiny, nieprzypadkowo Sarajewo znalazło się wśród miast, w których prezentowana jest wystawa "Po Wielkiej Wojnie". – Ta wystawa pokazuje wiele perspektyw. Nie można mówić o historii tylko z perspektywy jednego państwa. Warto mówić o przeszłości całych regionów, tak jak to robimy tutaj. W środku pawilonu dochodzimy do sedna wystawy – nowo powstających państw w tym regionie Europy, bo to jeden z najważniejszych skutków tej wojny – Bartosz Dziewanowski-Stefańczyk z Europejskiej Sieci Pamięci i Solidarności, kurator wystawy. – Ta wystawa jest niezwykle ważna. Jesteśmy dumni, że znalazła się w Sarajewie i świadczy to o tym, że jest tutaj potrzebna i, że ważna jest edukacja, szczególnie młodych ludzi. Jeśli ją zobaczą, być może pomyślą także o zmianie swojego nastawienia do tego, co dzieje się obecnie w naszym kraju – dodaje Velma Šarić.

Pierwszym przystankiem wystawy "Po Wielkiej Wojnie" była Praga. W planach jest również przedstawienie jej w Polsce.

Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Autor materiału: Paulina Kozion
Data emisji: 20.11.2018
Godzina emisji: 7.45

Czytaj także

Szkockie spojrzenie na unię polsko-litewską

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 23:30
Gościem Marka Stremeckiego był szkocki historyk Robert Frost, autor książki "Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrz zegarków spod Zamościa

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 10:40
Urodził się w małej miejscowości niedaleko Zamościa, a w przyszłości produkował jedne z najbardziej ekskluzywnych zegarków na świecie.
rozwiń zwiń