35 lat rządów kobiet, czyli koralowy jubileusz "Seksmisji"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 08:00
Mija właśnie 35 lat od premiery jednego z najbardziej kultowych polskich filmów. "Seksmisja" miała ośmieszać totalitarny aparat władzy, ale uwagę zwracała ze zgoła innych powodów.
Audio
  • 35 lat "Seksmisji" (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Kadr z filmu Seksmisja
Kadr z filmu "Seksmisja"Foto: mat. prasowe

Totalitarny, postapokaliptyczny świat opanowany przez kobiety, żyjące pod ziemią z obawy przed promieniowaniem, i dwóch samotnych mężczyzn walczących z nimi o przetrwanie – oto "Seksmisja" z 1984 roku. 

– To były czasy, gdy w telewizji mieliśmy dwa kanały, nie było za to zbyt wielu amerykańskich filmów. Wiele osób mówi mi, że to był pierwszy film, w którym zobaczyli nagą kobietę. A nie o to w nim chodziło. Wymowa była taka, żeby w końcu było normalnie, żeby skończył się komunizm – wspomina reżyser "Seksmisji" Juliusz Machulski.

– To był promyk słoneczka w szarzyźnie PRL. To, co kupowała nam władza do dystrybucji, było słabe. Produkcja rodzima – blada. I nagle taki wystrzał! – dodaje aktor Jan Warenycia.

Jak miał brzmieć pierwotny tytuł "Seksmisji"? Jakie trudności napotkała na swojej drodze ta produkcja? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału reporterskiego: Agnieszka Szwajgier
Data emisji: 14.05.2019
Godzina emisji: 7.43

ml/mk

Czytaj także

Jak dać drugie życie zepsutym przedmiotom?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 08:00
W sobotę 30 marca, w Warszawie w Miejscu Aktywności Lokalnej przy ulicy Grójeckiej, znów otwiera się Kawiarenka naprawcza, gdzie zreperujemy uszkodzone przedmioty i otrzymamy porady ekspertów jak o nie zadbać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy dzieci wiedzą co to jest serce?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 10:00
– Kiedyś ludzie myśleli, że to serce odczuwa. Nie wiedzieli, że to mózg za wszystko odpowiada – odpowiada rezolutnie jedno z dzieci.
rozwiń zwiń