Czy Max Factor rozsławi Zduńską Wolę?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 06:25
Niewiele osób wie, że Max Factor – wynalazca kosmetyków o tej samej nazwie, z których korzystały takie gwiazdy Hollywood jak Rudolf Valentino, Marlena Dietrich czy Pola Negri, najprawdopodobniej urodził się w... Zduńskiej Woli. Rodzinne miasto pioniera makijażu filmowego zastanawia się, czy nie wykorzystać jego postaci do promocji miasta.
Audio
  • Max Factor - czy Zduńska Wola rozpromuje się dzięki słynnemu mieszkańcowi? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Max Factor podczas pracy nad aktorką Dorothy Wilson, mającą na głowie aparat do mierzenia proporcji twarzy
Max Factor podczas pracy nad aktorką Dorothy Wilson, mającą na głowie aparat do mierzenia proporcji twarzyFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Temat Maksymiliana vel Michaiła Faktora, vel Faktorowicza (1872-1938) i jego pochodzenia pojawił się przy okazji festiwalu fryzjerskiego Open Hair 2019 w Sieradzu. Tam swoje prelekcje wygłosili dyrektor Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola – Tomasz Polkowski i kierownik sieradzkiego oddziału Archiwum Państwowego w Łodzi – Adrianna Bryk. 

 – W księdze ludności całego miasta Zduńskiej Woli, którą prowadzono do 1931 roku, widnieje zapis nie o Maksymilianie Faktorowiczu, tylko o Michale Faktorze. Wskazówką, która może potwierdzić, że to jest właśnie Max Factor, jest wykonywany przez niego zawód – twierdzi Adrianna Bryk. 

Promowanie Zduńskiej Woli jako miejsca narodzin twórcy kosmetycznego imperium byłaby dla miasta szansą na stworzenie festiwalu podobnego do tego w Sieradzu, skupionego wokół mody i make-upu, (które to pojęcie wymyślił sam Max Factor). Czy władze miasta wykorzystają światową sławę kosmetologa do stworzenia unikalnej marki? 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzący: Marcin Łukawski
Autorka materiału reporterskiego: Krzysztof Tubilewicz
Data emisji: 23.07.2019
Godzina emisji: 6.21

kr

Czytaj także

Rodzinne historie w "Z najwyższej półki"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2012 17:00
W dzisiejszym wydaniu audycji opowiemy – między innymi – o nowych książkach Katarzyny Surmiak-Domańskiej, Ludwiki Włodek, Ewy Winnickiej i Cezarego Łazarewicza, Kazimierza Orłosia i Jerzego Pilcha!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naturalne kosmetyki. Które zioła stosować na problemy z cerą?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 16:00
Fitochemia roślin to nic innego jak chemia natury. Z ziół możemy komponować najbardziej skuteczne kosmetyki i rozwiązywać najtrudniejsze problemy skórne. Które zioła najlepiej stosować przy pryszczach, jaki napar sprawdzi się przy suchej cerze, co nakładać, żeby mieć gładką skórę?  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamiast zero waste - gadżetomania. Jak zarabia się na "modzie na ekologię"?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 14:36
Trend zero waste zaczął się jednak komercjalizować, a ludzie - zamiast faktycznie być eko - dorzucają kolejne kamyki do zanieczyszczonego ogródka. 
rozwiń zwiń