Polska nie może spać. Dlaczego mamy problemy ze snem?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 06:44
Życie w wiecznym pośpiechu, stres i praca zmianowa robią swoje – ponad połowa Polaków ma problemy ze snem, a 2-2,5 miliona osób cierpi na bezdech senny.
Audio
  • Polaków problemy ze snem (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Phoenixns

Według normy człowiek dorosły przeznacza na sen od 6 do 8 godzin. Z biegiem lat ta liczba maleje. Po 40. roku życia śpimy od 6 do 7 godzin, a po 65. roku życia 4-5 godzin. Co dzieje się z naszym organizmem, jeżeli tych norm nie spełniamy?

– Niedobór snu prowadzi do zmęczenia, co wie każdy, kto nie przespał nocy. Natomiast nie boimy się tego aż tak bardzo, ponieważ jesteśmy w stanie to nadrobić w weekend lub na urlopie. Niedobory snu odkładają się na naszym koncie zdrowotnym jak debet na koncie w banku. Ciężko jest go nadpłacić, natomiast można go wyrównać w czasie wolnym. Jeżeli ten niedobór jest zbyt duży, nasz organizm po prostu wysiądzie – wyjaśnia dr Michał Skalski, psychiatra i specjalista do spraw zaburzeń snu.

Jak wpływa na nas spanie w dzień? Czy wysypianie się "na zapas", z naukowego punktu widzenia, ma sens? Zachęcamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Wojciech Mann
Autor materiału: Tomasz Jeleński
Data emisji: 4.10.2019
Godziny emisji: 7.21

kr/kw

Czytaj także

Syberia: polscy księża inicjują akcję ratowania cmentarzy

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 09:40
Na Syberii polscy księża zainicjowali akcję ratowania starych cmentarzy. Pierwszym efektem współpracy katolickich duchownych z innymi wspólnotami religijnymi jest projekt utworzenia muzeum na terenie dawnego cmentarza. Przez wiele lat w tym miejscu działało wesołe miasteczko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ci ludzie ocalili wiarę". Bp Mering poświęcił tablicę ku czci Polaków na Syberii

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 12:31
W Wierszynie na Syberii zostanie w środę odsłonięta tablica upamiętniająca przyjazd pierwszych polskich osadników. Jak dowiedziało się Polskie Radio, tablicę poświęcił ksiądz biskup Wiesław Mering. Ordynariusz diecezji włocławskiej przekazał również dary dla kościoła w Wirszynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Syberia: świętowano 30 lat nauki języka polskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 11:39
W Wierszynie na Syberii świętowano 30-lecie nauczania języka polskiego w miejscowej szkole. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele organizacji polonijnych, polskiego MSZ oraz kapłani diecezji irkuckiej.
rozwiń zwiń