Koronawirus a Kodeks Pracy. Pytania i odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 07:43
Co należy do obowiązku pracodawcy? Na co może pozwolić sobie pracownik? Czy firma może wysłać pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy? Kodeks pracy nie przewidział wyjątkowej sytuacji, która pojawiła się wskutek epidemii koronawirusa, co rodzi coraz to nowe pytania.
Audio
  • Jakie prawa ma pracownik w czasach epidemii? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Sychugina

Na ostatnie z nich odpowiedział Tomasz Zalewski z Głównego Inspektoratu Pracy – Pracownik nie może wysłać pracownika na przymusowy na urlop, bo jest to świadczenie udzielane na wniosek pracownika, chyba że jest to urlop zaległy. Za niezapewnienie odpowiednich środków ochrony pracodawca może otrzymać karę grzywny o wysokości co najmniej 1000 złotych – wyjaśnia ekspert.

Czy w świetle prawa pracy to pracodawca musi zapewnić środki ochrony takie jak maseczki, rękawiczki jednorazowe czy płyn dezynfekujący? Czy żona zawodowego kierowcy ma obowiązek przejść kwarantannę? Odpowiedzi na te i inne pytania w dołączonym nagraniu audycji oraz na stronie Głównego Inspektoratu Pracy.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału: Monika Suszek
Data emisji: 25.03.2020
Godzina emisji: 7.39

kr

Czytaj także

Jak koronawirus zmienia codzienne życie na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 07:00
Z powodu koronawirusa w Polsce zamykane są uczelnie, przedszkola i szkoły, pracownicy odsyłani są do pracy z domu, odwoływane są imprezy masowe. Sytuacja zmusza nas do zmiany przyzwyczajeń i codziennych zachowań. Jak wygląda to na świecie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamiast podpisu – czterocyfrowy kod. Nowe procedury doręczania przesyłek

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 06:55
Ostatnie dni to dla wszystkich trudny czas. Wiele osób pracuje zdalnie, ale kurierzy i listonosze muszą być w pracy fizycznie, a ponadto mają więcej obowiązków niż zwykle, ponieważ w czasie epidemii częściej robimy zakupy przez internet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie pozwolę ci się zamknąć". Krajowa Izba Gospodarcza dla małego biznesu

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 06:47
Kryzys spowodowany epidemią koronawirusa w pierwszej kolejności uderzył w rolników, fryzjerów, monterów, właścicieli sklepów i innych małych przedsiębiorców, którym grozi redukcja etatów i zamknięcie zakładów.
rozwiń zwiń