Filozof o duchowym wymiarze Wielkanocy w dobie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 09:55
– To jest pewien rodzaj doświadczenia, które daje okazję do trzeźwego spojrzenia na pewny mit, według którego jesteśmy zdolni zarządzać wszystkim. Planowanie jest dobre, ale nie dotyczy wszystkich obszarów naszej rzeczywistości – mówił w Trójce filozof dr Dariusz Karłowicz.
Audio
  • Czy święta w czasach koronawirusa mogą być pozytywnym doświadczeniem? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Daniel Buitrago Ch

Tegoroczna Wielkanoc będzie zupełnie inna niż wszystkie poprzednie – miliony Polaków nie wyjedzie, by odwiedzić w święta swoje rodziny. Odpowiedzialność za zdrowie naszych bliskich, paradoksalnie, każe nam pozostać z dala od nich. Czy, mimo to, możemy przeżyć ten okres w pełni?

– Jeżeli miałbym doszukiwać się korzyści w tej sytuacji, biorą się one z uświadomienia sobie, że opieranie się we wszystkim na praktycznym rozumie może być rodzajem bardzo głębokiej naiwności, bo w ten sposób mijamy się z rzeczami ważnymi. Powiada się, nie bez racji, że "jak trwoga, to do Boga". To powiedzenie można odczytywać powierzchownie, cynicznie, ale kwestia duchowego pocieszenia i szukania czegoś trwałego, kiedy mury świata wyraźnie pękają, jest zrozumiała i oczywista. Jest bardzo utrwalonym przekonaniem w filozoficznej tradycji duchowej, że samotność sprzyja duchowym poszukiwaniom – zastanawia się gość Piotra Łodeja.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: dr Dariusz Karłowicz (filozof, redaktor naczelny "Teologii Politycznej", prezes Fundacji Świętego Mikołaja)
Data emisji: 8.04.2020
Godzina emisji: 9.44

kr

Czytaj także

Codzienność szpitala w Lombardii – relacja polskiego ratownika medycznego

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 09:52
– Sytuacja jest dość poważna. W tej chwili tylko w Lombardii mamy ponad 7 tys. zgonów, a w całych Włoszech ofiar koronawirusa jest ponad 12 tys. To pokazuję skalę tego, z czym mierzy się ten region – mówi Michał Madej, ratownik medyczny zajmujący się koordynowaniem pomocy medycznej w Brescii, prowincji najsilniej dotkniętej epidemią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drukarze 3D na pomoc polskim szpitalom. Drukowane gogle i przyłbice dla pracowników służby zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 09:21
– Chcemy pokazać, że druk 3D to bardzo elastyczna technologia, jeżeli chodzi o możliwości produkcyjne – mówił w Trójce Bartłomiej Jarkiewicz, wolontariusz akcji "Drukarze dla szpitali".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezdomność w czasach koronawirusa. Jak pomóc tym, którzy nie mogą zostać w domach?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 06:42
"Zostań w domu" – to hasło przez ostatnie kilka tygodni słyszymy na każdym kroku. Pamiętajmy jednak, że, według szacunków, w Polsce jest 30 330 osób bezdomnych. Jak radzą sobie ludzie bez dachu nad głową i opiekujący się nimi wolontariusze w czasie pendemii koronawirusa?
rozwiń zwiń