Kwarantanna a kompetencje cyfrowe Polaków. Jak izolacja uczy nas znajomości technologii?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 06:35
We środę 13 maja minęły dokładnie dwa miesiące, odkąd większość z nas pracuje zdalnie lub pomaga swoim dzieciom w lekcjach online. Dla wielu, którzy przed pandemią w sprawach informatyki byli raczej zieloni, był to czas próby. Jak się okazało, wyszli z niej zwycięsko.
Audio
  • Kwarantanna budzi w nas zmysł hakera (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/goodluz

– Ludzie, którzy jeszcze niedawno bali się robić bardziej zaawansowane rzeczy na komputerach i ograniczali się wyłącznie do poczty, serwisów społecznościowych i edytora tekstu, dzisiaj zmuszeni sytuacją, muszą je robić – mówi Łukasz Jachowicz z portalu Rębacze.pl. – Dobrą rzeczą jest większe otwarcie administracji na pracę zdalną. Urzędnicy boją się spotykania z interesantami, więc są bardziej skłonni ku temu, by jak najwięcej rzeczy załatwiać przez Internet.

Ramowy katalog kompetencji cyfrowych (foto: cppc.gov.pl) Ramowy katalog kompetencji cyfrowych (foto: cppc.gov.pl)

Obecnie nie tylko przenieśliśmy wiele dziedzin naszego życia do sieci, ale i jesteśmy lepsi w rozwiązywaniu problemów, które świat informatyki stawia przed nami codziennie. – Teraz, gdy nie ma informatyka, którego możemy poprosić o pomoc, budzi się w nas zmysł hakera. Grzebiemy, żeby osiągnąć upragniony cel, do którego dążymy. Nikt nam nie pomoże, bo w okolicy nikogo nie ma – dodaje Łukasz Jachowicz.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi:
 Marcin Łukawski
Autor materiału reporterskiego: Tomasz Jeleński
Data emisji: 14.05.2020
Godzina emisji: 6.25

kr

Czytaj także

"Uwolnij Złomka" i podaruj innym sprzęt do nauki w domu!

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 06:58
"Mamy osiem komputerów, wyczyszczonych i gotowych do pracy. Możemy wysłać za darmo. #Poznań." – tak brzmi jedno z internetowych ogłoszeń powstałych w odpowiedzi na potrzeby uczniów, nauczycieli i wszystkich innych, którzy potrzebują sprzętu do pracy zdalnej, ale nie mogą sobie na niego pozwolić. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wykluczenie cyfrowe seniorów – jak z nim walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 06:45
Około 9 milionów Polaków jest wykluczonych cyfrowo, z czego duża część to osoby starsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Home office. Jak efektywnie pracować z domu?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 09:50
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Nationale-Nederlanden we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim, 1/4 osób pracujących obecnie z domu w tzw. home office, mogłaby, po zakończeniu pandemii i wynikających z niej obostrzeń, wciąż pracować z domu.
rozwiń zwiń