Coraz więcej odpadów na Podlasiu. Władze mają pomysł na śmiecących w lasach

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 07:53
Zielone Płuca Polski – do regionów wchodzących w ich obszar należy m.in. Podlasie, które, jak się okazuje, powoli zaczyna tonąć w odpadach. Najbardziej przeraża widok śmieci porzuconych w środku lasu. Władze gminy Sokółka znalazły jednak na to sposób.
Audio
  • Jak Podlasie radzi sobie z problemem zaśmieconych lasów? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/GRACIELLADEMONNE

– To stały problem. Podam przykład opon, gdzie trzeba dodatkowo zapłacić po pięć złotych w zakładzie wulkanizacji. To czynnik ekonomiczny, niby nieduży, ale opony w lesie się pojawiają. – mówi Komendant Straży Leśnej z Nadleśnictwa Czarna Białostocka Wojciech Borys.

Bez względu na to, czy zachowanie wyrzucających śmieci do lasów jest podyktowane zwykłym lenistwem czy oszczędnością, będą oni musieli zmierzyć się z konsekwencjami. Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska zapowiedziała rozmieszczanie na terenie gminy fotopułapek, które będą wyłapywały śmiecących jak fotoradary kierowców przekraczających prędkość.  

– Jeżeli jako urząd dowiemy się, że ktoś wyrzuca śmieci w lesie, będą wysokie kary. Mamy fotopułapki i następne czekają na kupno. Są mobilne, więc nikt nie będzie wiedział, gdzie są i kiedy są przemieszczane – ostrzegała burmistrz w rozmowie z reporterem Radia Białystok.

Odpady komunalne w Polsce  (foto: igrafika.pap.pl/Maria Samczuk) Odpady komunalne w Polsce (foto: igrafika.pap.pl/Maria Samczuk)

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi:
 Marcin Łukawski
Autor materiału reporterskiego: Marcin Gliński (Radio Białystok)
Data emisji: 28.05.2020
Godzina emisji: 7.47

kr

Czytaj także

Weatherman – superbohater, który o pogodzie wie wszystko! Komiks edukacyjny IMiGW

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 06:52
– Jednym z naszych zadań jest edukowanie społeczeństwa – mówi rzecznik Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMiGW-PIB. Dlatego instytut stworzył komiks o przygodach Weathermana – człowieka, który o zjawiskach pogodowych wie wszystko, a swoją wiedzą dzieli się z najmłodszymi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon burzowy w Tatrach już się rozpoczął. Ratownicy apelują o zdrowy rozsądek

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 07:20
"Uważajmy na burze" – ostrzegają ratownicy w Tatrach. Do sezonu letniego zostało jeszcze trochę czasu, ale już w maju nad Tatrami przeszło kilka gwałtownych nawałnic. Turyści często ignorują to zagrożenie, być może nie pamiętając o tragedii, która miała miejsce w sierpniu ubiegłego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kilkanaście saren padło w Świętokrzyskiem. Winny prawdopodobnie zakazany pestycyd

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 08:54
W województwie świętokrzyskim tylko w ciągu ostatnich kilku dni znaleziono aż 17 martwych saren, które padły z powodu oprysków stosowanych w sadach. –Sekcja zwłok oraz badania morfologiczne wskazują na to, że wszystkie były zatrute środkiem Lindan, stosowanym w ogrodnictwie i leśnictwie do ochrony roślin – informuje wiceprezes zarządu głównego Straży Ochrony i Ratownictwa Zwierząt Łukasz Bała.
rozwiń zwiń