Uratowany ryś Horaj wrócił do domu

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 09:26
Ryś Horaj z Roztocza powrócił w swoje rodzinne strony. Zwierzę blisko pół roku spędziło w Ośrodku Rehabilitacji "Mysikrólik" w Bielsko-Białej po tym, jak w ubiegłym roku jego matka zginęła pod kołami samochodu przed przejściem granicznym w Hrebennem.
Audio
  • Osierocony ryś powrócił do Roztoczańskiego Parku Narodowego (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Karel Bartik

Po śmierci matki zaledwie siedmiomiesięczne zwierzę schroniło się w pobliskim lesie. Bez wsparcia opiekuna mogłoby nie przetrwać. – Wyszukanie go w tych gęstych zaroślach było prawie niemożliwe. Na szczęście wraz z Roztoczańskim Parkiem Narodowym prowadzimy projekt badań nad rysiami. W związku z tym mogliśmy zainstalować specjalną bezpieczną drewnianą odłownię. Na szczęście udało się go zwabić – wspominał dr Robert Mysłajek z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Roztoczański Park Narodowy (foto: shutterstock.com/Damian Pankowiec) Roztoczański Park Narodowy (foto: shutterstock.com/Damian Pankowiec)

Horaj trafił do ośrodka w dobrym stanie i został umieszczony w specjalnie przygotowanej wolierze przypominającej las.  Kluczowe było, żeby ryś czuł się bezpiecznie i nie miał kontaktu z człowiekiem. Oswojenie spowodowałoby brak możliwości przywrócenia go do środowiska naturalnego – wyjaśnia Sławomir Łyczko z Ośrodka Rehabilitacji "Mysikrólik".

Po niemal sześciu miesiącach spędzonych pod opieką przyrodników ryś Horaj został wypuszczony z klatki w otulinie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Za pomocą obroży telemetrycznej i fotopułapek dawni opiekunowie wraz z pracownikami Roztoczańskiego Parku Narodowego mogą obserwować , jak zwierzę radzi sobie na wolności.

Horaj podobnie jak wiele dzikich zwierząt, codziennie przechodzi przez drogi na terenie Roztocza. Przyrodnicy apelują do kierowców o ostrożną jazdę na tym obszarze.
*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi:
 Marcin Łukawski
Autorka materiału reporterskiego: Aleksandra Flis (Radio Lublin)
Data emisji: 02.06.2020
Godzina emisji: 9.20

kr

Czytaj także

Weatherman – superbohater, który o pogodzie wie wszystko! Komiks edukacyjny IMiGW

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 06:52
– Jednym z naszych zadań jest edukowanie społeczeństwa – mówi rzecznik Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMiGW-PIB. Dlatego instytut stworzył komiks o przygodach Weathermana – człowieka, który o zjawiskach pogodowych wie wszystko, a swoją wiedzą dzieli się z najmłodszymi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon burzowy w Tatrach już się rozpoczął. Ratownicy apelują o zdrowy rozsądek

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 07:20
"Uważajmy na burze" – ostrzegają ratownicy w Tatrach. Do sezonu letniego zostało jeszcze trochę czasu, ale już w maju nad Tatrami przeszło kilka gwałtownych nawałnic. Turyści często ignorują to zagrożenie, być może nie pamiętając o tragedii, która miała miejsce w sierpniu ubiegłego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kilkanaście saren padło w Świętokrzyskiem. Winny prawdopodobnie zakazany pestycyd

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 08:54
W województwie świętokrzyskim tylko w ciągu ostatnich kilku dni znaleziono aż 17 martwych saren, które padły z powodu oprysków stosowanych w sadach. –Sekcja zwłok oraz badania morfologiczne wskazują na to, że wszystkie były zatrute środkiem Lindan, stosowanym w ogrodnictwie i leśnictwie do ochrony roślin – informuje wiceprezes zarządu głównego Straży Ochrony i Ratownictwa Zwierząt Łukasz Bała.
rozwiń zwiń