Nietypowa oferta. Kupić można... były areszt śledczy dla kobiet

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 09:00
To budynek z ponad stuletnią historią i... 80 dwuosobowymi celami. Okolica urokliwa – niemal centrum Ostródy (woj. warmińsko-mazurskie). Cena wywoławcza? 1 milion 673 tysiące złotych.
Audio
  • Były budynek aresztu dla kobiet na sprzedaż (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: VideoBCN/shutterstock.com

Więzienie zostało wybudowane najprawdopodobniej w połowie XIX wieku. – W monografii Ostródy z 1905 roku można znaleźć informację, że na koniec 1900 roku zbudowano nowy budynek sądu, opisy pięknej sali posiedzeń itd. i adnotację, że obok budynku sądowego wznosi się otoczone wysokim murem brzydkie duże więzienie, które wybudowano już kilka dziesięcioleci temu – powiedział dr Cezary Wawrzyński, dyrektor Muzeum w Ostródzie.

Budynek był nie tylko brzydki. Do jego budowy raczej się nie przyłożono. – Taka ciekawostka – on został zbudowany prawdopodobnie przez więźniów. Ponoć budowali go z gorszych materiałów, niesolidnie. Podobno zdarzały się początkowo ucieczki – osadzeni byli w stanie wyjąć cegły z muru więziennego - wskazał dr Wawrzyński. Po wojnie ucieczek już nie było. Od 1945 do 1949 roku w dawnym pruskim więzieniu znajdował się Urząd Bezpieczeństwa. To jeden z mroczniejszych okresów w historii budynku. 

Później wnętrze dawnego więzienia przebudowano, organizując 80 dwuosobowych cel. Od 1978 do 2018 roku w budynku znajdował się areszt śledczy dla kobiet. 12 sierpnia nieruchomość trafi pod młotek. Działka znajduje się w centrum Ostródy, blisko bulwarów i Jeziora Drwęckiego. Ma niemal 30 arów. W planie zagospodarowania przestrzennego miasta ten teren jest przeznaczony pod usługi.  

– Ten budynek już dwa lata stoi, chciałbym, aby znalazł właściciela. Miastu potrzebny jest hotel dwu-, trzygwiazdkowy albo hostel. Położenie i byłe przeznaczenie daje dużo możliwości, można to dobrze wykorzystać marketingowo – zwrócił uwagę starosta ostródzki Andrzej Wiczkowski.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autor materiału reporterskiego: Leszek Tekielski (Radio Olsztyn)
Data emisji: 3.06.2020
Godzina emisji: 8.45

kk

Czytaj także

Zostać czy wyjechać? Planowanie wakacji w dobie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 07:50
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a sytuacja pandemiczna oraz związane z nią nakazy i zakazy zmieniają się bardzo często. Czy i gdzie Polacy wybiorą się w tym roku na letni wypoczynek? 
rozwiń zwiń