Lisie sierotki otrzymały imiona po postaciach ze znanego komiksu

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 08:25
Kajko i Kokosz – takie imiona wybrano dla dwóch samczyków. Liski trzy tygodnie temu trafiły pod opiekę Stowarzyszenia Leśne Pogotowie – Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Skrzynicach Drugich na Lubelszczyźnie.
Audio
  • Lisie sierotki otrzymały imiona po postaciach ze znanego komiksu (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Młody lis
Młody lisFoto: Erik Mandre/shutterstock.com

Zwierzęta znalazła pod swoim domem mieszkanka Bychawy. Ich matka najprawdopodobniej zginęła pod kołami samochodu.

Obecnie opiekuje się nimi m.in. Lena Grusiecka. – Gdy liski do nas trafiły, bardzo nas zdziwiły ich rozmiary. Myśleliśmy, że będą większe. Śmiejemy się, że to takie jeszcze niby-liski są. Szacujemy, że to kwestia tygodnia, dwóch i ten ich rozwój już będzie przebiegał szybko – powiedziała.

kajko i kokosz 663.jpg
Kajko i Kokosz w wersji animowanej! Kultowy komiks PRL trafi na małe ekrany

Przez te kilka tygodni uwidoczniła się duża dysproporcja między sierotkami. Jeden lisek jest zdecydowanie większy i silniejszy, podbiera drugiemu jedzenie. – Trzeba pilnować, by oba dostawały taką samą ilość jedzenia. Trzeba mieć to pod kontrolą – podkreśliła opiekunka.

Grusiecka stwierdziła, że liski są świetne. Cały czas się bawią, nie można się z nimi nudzić. Można siedzieć i patrzeć. - Co jeden robi, robi też drugi. Bardzo się wspierają, zwracają na siebie uwagę. Będą się na pewno lepiej chowały i będą bardziej dzikie, jak razem się będą wychowywały – oceniła.

One są po prostu bardzo inteligentne

Dr n. wet. Jerzy Ziętek powiedział, że lisy bardzo przypominają ludzi.

– Podobnie, jak my, są to istoty wszystkożerne. Potrafią się żywić nie tylko mięsem, z czego są najbardziej znane, ale też jedzą zielone części roślin, nasiona traw, żołędzie. Urozmaicają swoją dietę jagodami. Potrafią się przystosować do każdych warunków, czy to klimatycznych, czy to środowiskowych - wyjaśnił.

Jak dodał, ma to swoje odzwierciedlenie w bajkach, gdzie lisy są przedstawiane jako sprytne, chytre i kłamliwe. – One są po prostu bardzo inteligentne - oznajmił specjalista.

Lisy mają specjalny system oznaczania terytorium. Używają do tego feromonów, które są obecne na skórze, między żuchwą a szczęką i silnie pachnącego moczu. Z ciekawostek można jeszcze dodać, że zwierzęta te są... monogamistami. – Ich pary, przypominające nasze małżeństwa, bardzo długo są razem – powiedział dr Zięba.

Kajko i Kokosz (słowiańscy wojowie, bohaterowie serii komiksów autorstwa Janusza Christy) zostaną w ośrodku do wiosny przyszłego roku. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Materiał reporterski: Lilianna Kaczmarczyk (Radio Lublin)
Data emisji: 5.06.2020
Godzina emisji: 8.20

kk/kr

Czytaj także

Uwaga na niedźwiedzie w… Zakopanem

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 09:00
Obudziły się niedźwiedzie. Monitorowane przez przyrodników gawry opustoszały, a same zwierzęta pojawiają się coraz bliżej ludzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uratowany ryś Horaj wrócił do domu

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 09:26
Ryś Horaj z Roztocza powrócił w swoje rodzinne strony. Zwierzę blisko pół roku spędziło w Ośrodku Rehabilitacji "Mysikrólik" w Bielsko-Białej po tym, jak w ubiegłym roku jego matka zginęła pod kołami samochodu przed przejściem granicznym w Hrebennem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zebrę można udomowić?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 07:30
– Nie widziałem nigdy człowieka jadącego na zebrze, a przecież to jest koń, tylko w paski – mówi słuchacz Programu 3 Polskiego Radia, pan Dawid.
rozwiń zwiń