W Krakowie rusza Miejska Wypożyczalnia Rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 16:42
W najbliższy poniedziałek w Krakowie ruszy pierwszy punkt Miejskiej Wypożyczalni Rzeczy. Krakowianie będą mogli wypożyczyć m.in. wysoką drabinę, ozonator powietrza i wiertarkę,  z czasem w ofercie pojawią się jeszcze kolejne przedmioty. Usługa będzie darmowa.
Audio
  • Startuje Miejska Wypożyczalna Rzeczy (Zapraszamy do Trójki – ranek)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Zephyr_p / shutterstock

Pomysłodawcą akcji jest krakowski radny Łukasz Wantuch, który chciałby, żeby w Krakowie powstały kolejne tego typu punkty. Pierwszy wystartuje w poniedziałek na Prądniku Czerwonym.

– Ozonator jest kupiony z mojej diety radnego miasta, tak samo przekazałem wiertarkę i drabinę. Rozmawiałem z aktywistą miejskim Piotrem Sikorą i powiedział, że odda swoją drukarkę 3D oraz kule ortopedyczne. Byłoby warto, gdyby dołożyło się także miasto czy Rady Dzielnic na zakup odkurzacza piorącego czy myjki ciśnieniowej – mówi Łukasz Wantuch.

Wszystkie przedmioty krakowianie będą mogli wypożyczyć za darmo za poręczeniem radnego dzielnicowego.

– Uważam, że jest to świetna inicjatywa. Nie każdego stać na zakup droższych przedmiotów, zwłaszcza jeśli często będą używane jednorazowo. Idea wypożyczania sprawi, że więcej osób będzie mogło z tego skorzystać przy zerowym koszcie – twierdzi Adam Grzyb, właściciel sklepu, w którym znajduje się Miejska Wypożyczalnia Rzeczy. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Mastalerz  (Radio Kraków)
Data emisji: 10.06.2020
Godzina emisji: 8.46

ds/gs/kr

Czytaj także

Fachmani pomagają seniorom w Słupsku

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 07:00
Fundacja Pion oferuje wsparcie seniorom w Słupsku w postaci usługi "Fachman dla seniora". Dzięki niej, osoby samotne, starsze i schorowane, mogą otrzymać pomoc w nieskomplikowanych pracach naprawczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grillowanie na balkonie – dozwolone czy nie?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 06:55
Sezon na grillowanie już w pełni. Polacy, by korzystać z walorów kuchni z rusztu, wyjeżdżają na działki lub wychodzą do swoich ogrodów, na tarasy i balkony. No właśnie – czy mieszkańcy miast rozpalający grilla na balkonie postępują rozsądnie i, przede wszystkim, zgodnie z prawem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plogging, czyli bieganie i sprzątanie okolicy w jednym

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 10:39
Nazwę "plogging" wymyślili Szwedzi, którzy połączyli szwedzki zwrot "plocka upp" – podnosić ze słowem "jogging", które w języku angielskim oznacza bieganie. Plogging to najprościej mówiąc, bieganie podczas którego zbieramy do worka napotkane po drodze śmieci. 
rozwiń zwiń