Loty w kosmos dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2011 15:27
Jedna z amerykańskich firm zapowiedziała, że za dwa lata, jako pierwsza, uruchomi tzw. turystyczne loty w przestrzeń kosmiczną. Będą dostępne dla każdego, kto ma ochotę wydać 200 tys. dolarów.
Audio
Loty w kosmos dla każdego
Foto: Glow Images/East News

- Każdy uczestnik będzie wsiadał jak do normalnego samolotu, różnica polega na tym, że poleci on nie jak te tradycyjne samoloty na wysokość 10 km, ale wzniesie się na ponad 100 km - tłumaczy Jakbub Ryzenko (Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk). Na tej wysokości będzie rozciągał się piękny widok kulistej Ziemi. - Będzie widać gwiazdy, czarne niebo - mówi ekspert.

Jan Stradowski (szef działu nauka magazynu "Focus") mówi, że na wysokości 100 km pasażerowie będą znajdowali się w stanie mikrograwitacji, czyli nieważkości. - W takim stanie jest fajnie, bo człowiek lata, nie czuje zbytnio swojej wagi - opowiada.

Gen. Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jedyny Polak, który odbył lot w kosmos, twierdzi, że turystyczny lot nie dostarczy aż takich emocji ja podróż rakietą. - Rakieta to poważny pojazd i on musi wyprowadzić statek na orbitę, czyli osiągnąć pierwszą prędkość kosmiczną. I tam jest troszeczkę już inaczej widoczna Ziemia - mówi kosmonauta.

Samoloty do turystycznych lotów w kosmos będą miały ogromne okna po to, by pasażerowie bez problemu mogli podziwiać przestrzeń i robić zdjęcia. Uczestnicy takiego lotu nie będą musieli spełniać specjalnych wymagań zdrowotnych.

(pg)

Czytaj także

Kosmos nie tylko dla wybranych

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2010 16:06
Turystyka kosmiczna staje się coraz bardziej realna. Jesteśmy świadkami rewolucji, która dokonuje się na naszych oczach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korea Północna stara się o chińskich turystów

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2011 16:14
Północnokoreański przewoźnik Air Kyoro zapowiedział rozpoczęcie od lipca regularnych połączeń na trasie Pjongjang-Szanghaj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosjanie rozpoczęli budowę hotelu w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2011 06:22
Orbitalny minikurort ma pomieścić jednorazowo siedem osób. Kabiny będą raczej niewielkie, ale wyglądają całkiem komfortowo.
rozwiń zwiń