X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dzień, którego zwykle nie ma

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 09:59
Urodzeni 29 lutego mówią o sobie, że są wytrwali. I nie ma się co dziwić, bo ich urodziny wypadają raz na 4 lata.
Audio
Dzień, którego zwykle nie ma
Foto: Glow Images/East News

Są tacy, którzy mają dziś urodziny. Mimo że wiek potrafią mieć zaawansowany to obchodzą np. dopiero 10 urodziny.

Takim lutowym jubilatem jest pan Piotr Pióro, który mówi, że ma tyle lat na ile pozwala kalendarz. - Tych lat nie liczę co roku, tylko tak jak wypada 29 lutego, co 4 lata. Dziś obchodzę 8 urodziny.

Jak się okazuje, pan Piotr nie jest jedyną osobą w rodzinie Piórów, która dziś ma urodziny. Tego samego dnia urodziła się również siostra pana Piotra, Marlena. I mimo, że klika lat dzieli daty urodzin Pana Piotra i Pani Marleny to twierdzi ona, że z bratem są prawie jak bliźniaki. Świadczy o tym choćby fakt, że oboje w momencie urodzenia ważyli i mierzyli tyle samo.

Skąd co cztery lata bierze się rok przestępny w "Zapraszamy do Trójki" wyjaśnił Krzysztof Ziółkowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

- Dwa zjawiska astronomiczne są podstawą rachuby czasu w naszej cywilizacji - obrót ziemi wokół osi, który trwa 1 dobę i drugi cykl to obrót Ziemi wokół słońca - czyli rok. Aby zgrać te dwa cykle trzeba było ułożyć tak nasz kalendarz, że co 4 lata przypada 29 lutego - czyli rok przestępny.

Urodzeni 29 lutego w dzieciństwie często czuli się pokrzywdzeni, dziś uważąją, że jest to data magiczna. A jak to jest z imieninami w dniu którego nie ma, 29 lutego - dowiesz się słuchając audycji "Zapraszamy do Trójki - ranek"  - 29 lutego 2012.

(pj)

Czytaj także

29 lutego bardziej pechowy niż piątek 13-tego?

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 08:58
Przypada raz na cztery lata i myli się ten kto myśli, że niczym charakterystycznym się nie wyróżnia. 29 lutego - według wierzeń ludowych - to dzień pechowy, gorszy niż piątek 13-tego.
rozwiń zwiń