Cyfryzacja radia: szersza, pełniejsza i lepiej dostosowana oferta

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 10:30
Nowa jakość i bogatsza oferta – oto główne powody rozpoczęcia długoletniego procesu cyfryzacji polskiej radiofonii. Od dziś Polskiego Radia w jakości cyfrowej można słuchać w Warszawie i Katowicach.
Audio
  • Cyfryzacja radia: szersza, pełniejsza i lepiej dostosowana oferta (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio/Jakub Szymczuk

– W systemie cyfrowym mamy możliwość odbierania czterech programów ogólnopolskich, jednego programu dla zagranicy oraz dwóch dodatkowych: PR24 i Polskiego Radia Rytm – mówił Andrzej Siezieniewski. Prezes Polskiego Radia zaznaczył, że przygotowano nowe kanały, m.in. dla słuchaczy powyżej 60. roku życia (Retro), dla dzieci i rodziców (Krasnal) oraz kanał popularno-naukowy (Eureka).

W jaki sposób na cyfryzacji zyskują słuchacze? – Mają dostęp do pełniejszej, znacznie szerszej i lepiej dostosowanej do oczekiwań oferty radia publicznego – tłumaczył Andrzej Siezieniewski.
Więcej o cyfryzacji Polskiego Radia >>>

– Radio jest analogową wyspą w cyfrowym świecie – mówił Jan Dworak. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jest przekonany, że przejście do rzeczywistości cyfrowej to obecnie jedyna alternatywa dla tradycyjnej radiofonii. – Nie możemy dłużej zwlekać z wejściem procesu, który już tak dalece dojrzał w Europie. Zbyt wiele możemy stracić – przekonywał Jan Dworak.

Zdaniem prezesa Polskiego Radia, rozpoczęcie emisji cyfrowej przełoży się na zwiększoną podaż odbiorników uumożliwiających przetwarzanie sygnału radiowego w technologii DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus). – W momencie, kiedy producenci będą zalewali rynek różnego typu odbiornikami cyfrowymi, ich cena jednostkowa znacząco spadnie – mówił Andrzej Siezieniewski.

Od 1 października sygnałem cyfrowym objętę zostały aglomeracje warszawska i katowicka. 1 sierpnia 2014 roku dołączą kolejne miasta (Gdańsk, Szczecin, Wrocław, Kraków i Kielce), a cały kraj ma znaleźć się w zasięgu sygnału DAB+ do końca 2020 roku.

(mk)

Czytaj także

Polskie Radio rozpoczyna cyfrowe nadawanie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 06:00
W samo południe zostały włączone cyfrowe nadajniki. Na początek radio najwyższej jakości będą mogli odbierać mieszkańcy aglomeracji warszawskiej i katowickiej. Do końca 2015 roku radio w technologii DAB+ będzie dostępne w całej Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio liderem cyfrowej rewolucji w nadawaniu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 06:30
Od wtorku Polskie Radio będzie mogło być odbierane przez cyfrowe radioodbiorniki. Z tej technologii na razie rezygnują nadawcy komercyjni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Możdżer na inaugurację emisji Polskiego Radia w DAB+

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 07:44
Polski kompozytor, pianista jazzowy i producent muzyczny wystąpi w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Komorowski o cyfryzacji Polskiego Radia: to rewolucyjna zmiana

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 09:45
- Mam świadomość głębokiej zmiany, która się dokonuje, a która nie jest zauważana. I chciałbym życzyć Polskiemu Radiu, by ludzie tego specjalnie nie odczuli, aczkolwiek zmiana jest gigantyczna - powiedział Bronisław Komorowski w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Siezieniewski: cyfrowe radio do 2020 roku obejmie cały kraj

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 09:27
- Polska jest pierwszym krajem w naszej części Europy, która na drogę radia cyfrowego wkracza z nadzieją, że to otworzy przed nami szersze niż dotąd możliwości - powiedział prezes zarządu Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski.
rozwiń zwiń