X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Antybiogram powinien być zlecony przed przepisaniem antybiotyku. W Polsce tak nie jest!

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 11:30
Antybiogram to test, który powinien być przeprowadzany przed przepisaniem jakiegokolwiek antybiotyku. Badanie we Francji, Niemczech, Danii czy Szwajcarii wykonywane jest standardowo i jest obowiązkowe. Wśród polskich pacjentów nie jest znane.
Audio
  • Antybiogram powinien być zlecony przed przepisaniem antybiotyku. W Polsce tak nie jest! (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Antybiogram powinien być zlecony przed przepisaniem antybiotyku. W Polsce tak nie jest
Foto: Glow Images/East News

Antybiogram to badanie mikrobiologiczne, które przedstawia wrażliwość bakterii wywołujących zakażenie na antybiotyki. Podczas testu w laboratorium bakteria, która wywołała zakażenie, jest hodowana, a następnie oceniana jest wrażliwość bakterii na antybiotyki, które mogą być zastosowane w terapii. - Jest to właściwie jedyna droga do sprawdzenia skuteczności leczenia - mówi prof. Waleria Hryniewicz, Krajowy Konsultant w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej.

Antybiogram to badanie, które właściwie w każdym przypadku powinno być wykonane przed podaniem antybiotyku. W Polsce, w praktyce test wykonywany jest bardzo rzadko. Powodów dlaczego tak się dzieje, jest kilka.

- Wynik badania w najlepszym przypadku jest dostępny po 72 godzinach - mówi Katarzyna Lisowska z miesięcznika "Rynek zdrowia". - Lekarz po prostu czasami nie może sobie pozwolić na to, aby czekać z podaniem antybiotyku - wyjaśnia Lisowska i dodaje, że kwestia ceny badania także ma duże znaczenie.

W laboratoriach pacjent za antybiogram pacjent musi zapłacić nawet 120 złotych, a na wynik można czekać do 10 dni. Jednak prof. Waleria Hryniewicz uważa, że test nie powinien być tak drogi. - Posiew z gardła nie powinien przekraczać 12 - 15 złotych, a cały antybiogram około 18 złotych - uważa profesor.

Pacjenci powinni wiedzieć, że badanie może być jednak bezpłatne. Decyzja o wykonaniu testu zależy od lekarza. - Lekarze POZ rzeczywiście niezwykle rzadko zlecają to badanie - mówi Krzysztof Bąk, rzecznik ministra zdrowia. - Jednak jeżeli lekarz zaleci wykonanie antybiogramu, to pacjent za to nie płaci - dodaje rzecznik.

Kiedy bezwzględnie antybiogram należy wykonać, a w jakim przypadku badanie nie jest konieczne? Zapraszamy do wysłuchania materiału Mariusza Krzemińskiego.

(ah)

Zobacz więcej na temat: badania badanie NFZ zdrowie