Antybiogram powinien być zlecony przed przepisaniem antybiotyku. W Polsce tak nie jest!

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 11:30
Antybiogram to test, który powinien być przeprowadzany przed przepisaniem jakiegokolwiek antybiotyku. Badanie we Francji, Niemczech, Danii czy Szwajcarii wykonywane jest standardowo i jest obowiązkowe. Wśród polskich pacjentów nie jest znane.
Audio
  • Antybiogram powinien być zlecony przed przepisaniem antybiotyku. W Polsce tak nie jest! (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Antybiogram powinien być zlecony przed przepisaniem antybiotyku. W Polsce tak nie jest
Foto: Glow Images/East News

Antybiogram to badanie mikrobiologiczne, które przedstawia wrażliwość bakterii wywołujących zakażenie na antybiotyki. Podczas testu w laboratorium bakteria, która wywołała zakażenie, jest hodowana, a następnie oceniana jest wrażliwość bakterii na antybiotyki, które mogą być zastosowane w terapii. - Jest to właściwie jedyna droga do sprawdzenia skuteczności leczenia - mówi prof. Waleria Hryniewicz, Krajowy Konsultant w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej.

Antybiogram to badanie, które właściwie w każdym przypadku powinno być wykonane przed podaniem antybiotyku. W Polsce, w praktyce test wykonywany jest bardzo rzadko. Powodów dlaczego tak się dzieje, jest kilka.

- Wynik badania w najlepszym przypadku jest dostępny po 72 godzinach - mówi Katarzyna Lisowska z miesięcznika "Rynek zdrowia". - Lekarz po prostu czasami nie może sobie pozwolić na to, aby czekać z podaniem antybiotyku - wyjaśnia Lisowska i dodaje, że kwestia ceny badania także ma duże znaczenie.

W laboratoriach pacjent za antybiogram pacjent musi zapłacić nawet 120 złotych, a na wynik można czekać do 10 dni. Jednak prof. Waleria Hryniewicz uważa, że test nie powinien być tak drogi. - Posiew z gardła nie powinien przekraczać 12 - 15 złotych, a cały antybiogram około 18 złotych - uważa profesor.

Pacjenci powinni wiedzieć, że badanie może być jednak bezpłatne. Decyzja o wykonaniu testu zależy od lekarza. - Lekarze POZ rzeczywiście niezwykle rzadko zlecają to badanie - mówi Krzysztof Bąk, rzecznik ministra zdrowia. - Jednak jeżeli lekarz zaleci wykonanie antybiogramu, to pacjent za to nie płaci - dodaje rzecznik.

Kiedy bezwzględnie antybiogram należy wykonać, a w jakim przypadku badanie nie jest konieczne? Zapraszamy do wysłuchania materiału Mariusza Krzemińskiego.

(ah)

Zobacz więcej na temat: badania badanie NFZ zdrowie