Burundyjscy Pigmeje: najbiedniejsze plemię kraju

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 17:58
Pigmeje to najniżsi ludzie na świecie. Osiągają zaledwie 150 cm wzrostu. Szacuje się, że jest ich zaledwie 100 tysięcy. Nie posługują się wspólnym językiem i nie mają świadomości wspólnej historii, tworzą małe odrębne społeczności, które nie wiedzą o istnieniu innych.
Audio
  • Burundyjscy Pigmeje: najbiedniejsze plemię kraju (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Pigmeje
PigmejeFoto: I.Woźniak/PR

Pigmeje żyją m.in. w Burundi, w środkowej Afryce. Do jednej z wiosek w okolicy Buraniro, położonej 1700 metrów n.p.m. wybrały się nasze reporterki  Izabela Woźniak i Roma Leszczyńska.

"Dwie Mzungu na Czarnym Lądzie, czyli Trójka w Burundi" >>>

Pigmeje są biedni. Chodzą w góry i zbierają liście i gałęzie. Potem schodzą w doliny i sprzedają to rolnikom, którzy mają zwierzęta. Na jedzenie musi wystarczyć 5-7 tysięcy burundyjskich franków (ok. 10 złotych). Za nie kupują jedzenie, głównie maniok i fasolę. Dzieci na ogół nie chodzą do szkół, bo domy Pigmejów są oddalone od innych wiosek. Rzadko też mają kontakt z innym ludźmi, bo żyją w wyższych partiach gór.

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału, który przygotowały Izabela Woźniak i Roma Leszczyńska.

(mp)

Czytaj także

Znaki drogowe i asfalt to rzadkość, czyli Trójka w Burundi

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2013 12:57
W tym afrykańskim kraju nie ma kolei, asfalt to rzadkość, a publiczny transport nie dociera wszędzie. Do tego teren jest górzysty. Jak więc radzą sobie mieszkańcy? Sprawdziły to na własnej skórze reporterki Trójki Izabela Woźniak i Roma Leszczyńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Połowy na Tanganice, jak za czasów biblijnych

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2013 19:00
To najgłębsze jezioro Afryki. Jest malowniczo położone wśród skał, żyją w nim unikatowe gatunki ryb, są też krokodyle i hipopotamy. Tanganika leży także na terytorium Budrundi. Na jego brzegu stały dwie mzungu, czyli Roma Leszczyńska i Izabela Woźniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Targowiska w Burundi. Można tam kupić wszystko

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2013 14:00
Targowisko w Bujumburze w Burundi spłonęło pół roku temu. Pozostał z niego tylko szkielet. Ale tamtejsi kupcy, żeby zarobić gromadzą się wokół pogorzeliska. Miasto musi przecież żyć.
rozwiń zwiń